Piešťany a Skalica valcovali súperov, Košičanom sa nedarilo

BB, Zvolen
Peter Zuzin z Hkm Zvolen (uprostred) počas 24. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy medzi HC 05 Banská Bystrica a HKm. Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov stretnutí nedeľňajšieho 24. kola najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Tipsport extraligy 2012/2013.

Prehľad výsledkov:

HK Nitra – HC Košice 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

MsHK DOXXbet Žilina – ŠHK 37 Piešťany 2:5 (1:4, 1:0, 0:1)

MHC Mountfield Martin – HK 36 Skalica 1:5 (0:1, 1:2, 0:2)

Dukla Trenčín – HK Poprad 2:3 po sam. nájazdoch (1:1, 0:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

HC´05 Banská Bystrica – HKm Zvolen 2:3 (2:0, 0:1, 0:2)

Góly: 25. R. Pukalovič ml. (Tupý, Murček) – 1. Pálffy (I. Ďatelinka), 28. Klejna (Bezúch), 40. I. Ďatelinka (Lažo, R. Školiak), 45. Holovič (R. Konečný, Kutálek), 48. Lažo (L. Kozák, Stieler)

Vylúčení: 7:7 na 2 min, navyše: R. Slávik (Martin) 5+DKZ a Bezúch (Skalica) 5+DKZ za udery a zhodenie rukavíc, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura – Snášel, Smerek, 2000 divákov

Martin: Šúrek – A. Novotný, Zošiak, R. Pukalovič ml.,Tupý, S. Hriňa, A. Beňa, Zukal, M. Danko – J. Markovič, Fadrný, Michal Važan – Murček, M. Hollý, T. Petruška – M. Jonák, M. Horský, Mikušovič – Jozef Kentoš, Dírer, R. Slávik

Skalica: Trenčan – Vyrúbalík, I. Ďatelinka, I. Jankovič, L. Kozák, Barák, Jaborník, M. Srnec, Trška – Pálffy, R. Školiak, Preisinger – Lažo, Stieler, M. Sloboda – Kutálek, Holovič,R. Konečný – Bezúch, Klejna

Ján Galamboš (asistent trénera Martina): „Začali sme zle. Dostali sme rýchly gól už v 38. sekunde, keď sme zle striedali. V prvej tretine mala Skalica prevahu aj vďaka trom presilovkám. V druhej časti sme hrali disciplinovanejšie a vyrovnali sme, ale škoda, že sme nepridali druhý gól. Naopak, v závere tejto časti sme v oslabení o dvoch hráčov inkasovali rozhodujúci úder. V tretej tretine sme už nemali dostatok fyzických a ani psychických síl, aby sme so zápasom niečo urobili. Citeľne nám chýbal náš kapitán Michal Beran, ktorého čaká operácia ramena a sezóna sa preňho pravdepodobne skončila.“

Martin Pešout (tréner Skalice): „Dali sme rýchly gól, v prvej tretine sme boli lepší ako súper. Za stavu 1:1 mali Martinčania veľa príležitostí a ak by jednu z nich využili, zápas by mohol dopadnúť inak. V čase ich najväčšieho tlaku sme však dali góly a zvyšok sme už zvládli. Nebýva zvykom, aby tréneri chválili rozhodcov, ale po zranení hlavného arbitra Juru jeho asistenti dobre zvládli túto situáciu.“

Skalica - Nitra

Krátko po úvodnom vhadzovaní Ďatelinka kolmicou vysunul na modrej čiare číhajúceho Pálffyho a ten už v 38. sekunde blafákom otvoril skóre.

Skaličania mali v prvej tretine viac z hry aj preto, lebo hrali tri presilovky, ale bez ďalšieho gólového efektu. Naopak, sami mohli inkasovať v 6. min práve v početnej výhode, Važan však mieril iba do brankára. Trenčan potom v 12. min betónom vytesnil puk pri Markovičovom nájazde, Martin aj vtedy hral v oslabení.

V úvode druhej tretiny sa takmer zopakoval scenár zo začiatku zápasu. Pálffy v 24. min ušiel domácej obrane, ale Šúrek si tentoraz „prečítal“ zakončenie. V 25. min hrali „kosačky“ presilovku a Pukalovičov projektil prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste – 1:1. Martinčania sa však netešili dlho: v 28. min totiž Klejna popod Šúreka vrátil Skalici vedenie – 1:2. Domáci bojovali, ale v koncovke sa trápili.

V 31. min odstúpil pre zranenie kolena hlavný rozhodca Jura, stretnutie potom viedli iba čiaroví arbitri Snášel a Smerek. V 34. min spanikáril pred Trenčanom Hollý, o dve minúty sa nepresadil Petruška a neskôr počas presilovky Martina zneškodnil skalický gólman pokusy Važana aj Markoviča. V závere tejto časti hry hrali Záhoráci presilovku o dvoch hráčov a Ďatelinka ich 58 sekúnd pred druhým klaksónom poslal už do dvojgólového náskoku.

Domácich mohla vrátiť do hry presilovka na začiatku tretej časti. Nestalo sa však – naopak, Holovičova strela švihom v 45. min výrazne naklonila misky váh na stranu Záhorákov, ktorí viedli už 4:1. Keď o tri minúty prestrelil v presilovke Lažo Šúreka, ten kapituloval a na jeho miesto prišiel Volentier. Na skóre sa už nič nezmenilo, Martin prehral druhý domáci zápas za sebou.

Góly: 18. V. Škoda (Rúfus, M. Kokavec), 40. M. Kokavec (Rúfus, D. Devečka) – 3. Lisoň (Stupka, Brňák), 6. Lisoň (Mertel), 8. H. Ručkay (J. Ručkay, Mišura), 13. Stupka (Lisoň, Mertel), 48. T. Melichárek (Chylo)

Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše: R. Krajči (Žilina) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Goga – M. Korba, Rovenský, 1251 divákov

Žilina: Johanes (6. Žigárdy) – Rúfus, D. Devečka, Brcko, Harant, J. Dlouhý, Leško, Sekáč, Niník – M. Kokavec, V. Škoda, T. Varga – R. Krajči, T. Troliga, K. Jass – Valášek, O. Ďuriš, M. Drevenák – T. Sýkora, Staňo, Drábek

Piešťany: Tomek – V. Urban, Brňák, Drgoň, R. Filip, A. Hruška, Bučka, A. Kolník – Chylo, T. Melichárek, Haring – J. Ručkay , Mišura, H. Ručkay – Otčenáš, V. Nemec, S. Saliji – Lisoň, Mertel, Stupka

Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): „O výsledku rozhodla prvá tretina, keď sme inkasovali štyri góly, z ktorých tri sme si ´dali sami´ po nepochopiteľných chybách hráčov. V druhej tretine sme boli lepším tímom, ale jeden gól bol málo. V poslednej časti nám chýbali sily. Súper hral dobre, veľa nám toho nedovolil. Piešťany zvíťazili zaslúžene.“

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Vedeli sme, že nás v Žiline čaká ťažký zápas. Domáci v ostatnom čase dosiahli dobré výsledky. My sme sa pripravili zodpovedne, chceli sme hrať dobre zozadu a vytvárať si šance, čo sa nám v prvej tretine podarilo – strelili sme štyri góly. Potom sme však prestali hrať a zbytočné vylúčenia viedli k dvom gólom v našej bránke. V záverečnej tretine sme po piatom góle kontrolovali dianie. Toto víťazstvo si ceníme.“

Piešťany

Hostia mali v Žiline raketový nástup. Už v 3. min prekonal Johanesa z ľavej strany Lisoň. O minútu neskôr sa pred žilinským gólmanom ocitol Henrich Ručkay, ale domáci brankár odolal.

V 6. min štvrtý útok hostí založil rýchlu akciu a krídelník Lisoň si druhý raz poradil s Johanesom, ktorého následne vystriedal debutant za Žilinu Žigárdy. Aj on však inkasoval už v úvodnej tretine dva góly.

Najskôr v 8. min akciu druhej piešťanskej formácie zakončil H. Ručkay a v 13. min zvýšil už na 4:0 exžilinský útočník Stupka. Domáci v 15. min dali gól, ale hlavný rozhodca ho neuznal pre posunutú bránku. V závere mali domáci početnú prevahu a po 12 sekundách Škoda strelil gól Žiliny, ktorý bol premiérový proti Piešťanom v tejto sezóne.

Druhá časť bola najmä o vylúčeniach a presilovkách. Hneď v úvode mali hostitelia 43-sekundovú početnú prevahu piatich proti trom, ale gól nepadol. Potom hostia nepotrestali vylúčenia Drevenáka a Rúfusa. Žilinčania napokon v poslednej minúte druhého dejstva ukázali, ako by sa mali využívať presilovky: pri vylúčení Urbana upravil Kokavec na 2:4.

Tretia tretina zaostala oproti predchádzajúcim dvom po hernej aj streleckej stránke. V 48. min skúsený Melichárek z ľavého kruhu prekonal domáceho Žigardyho a ako sa napokon ukázalo, bol to posledný gól stretnutia. Výsledok sa mohol zmeniť v závere pri vylúčeniach Salijiho na jednej strane a Devečku na druhej strane, ale nestalo sa.

Góly: 12. Handzuš (M. Hudec, Lukacevic), 12. Ján Sýkora (Novajovský, Češík) – 39. P. Zuzin (Brabenec), 43. Puliš (Martin Ďaloga), 58. J. Mucha (Michal Chovan)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše Brabenec (Zvolen) 10 min za nešportové správanie a Lamper (B. Bystrica) 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Kubuš – Gajan, R. Gavalier, 3518 divákov (vypredané)

Banská Bystrica: Slipčenko – Richter, M. Styk, Kubka, Bambúch, J. Predajniansky, Ketner, Kolešnikovs, Novajovský – M. Hudec, Handzuš, Lunter – Lamper, Češík, Juraj Sýkora – Lukacevic, Heizer, Ján Sýkora – B. Jankovič, T. Zigo, Petro

Zvolen: Šimko – P. Hraško, Juraško, Ťavoda, J. Mucha, L. Pokovič, M. Výborný – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan – Puliš, M. Jurík, Martin Ďaloga – L. Zuzin, P. Huňady, Síkela

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Začali sme veľmi dobre, prezentovali sme sa aktívnou hrou. Viedli sme 2:0, ale uškodila nám 4-minútová presilovka v závere prvej tretiny. Zbytočne sme počas nej vymýšľali, robili sme individuálne chyby a mohli sme inkasovať. V ďalšom priebehu stretnutia prebrali iniciatívu hostia, zbytočnými vylúčeniami sme ich posadili na koňa. Keď Zvolenu ponúknete presilovky, tak ich využije – v tom je jeho sila.“

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Bolo to derby ako sa patrí, diváci mohli byť nadšení. Zápas sa začal priaznivo vyvíjať pre Banskú Bystricu, domáci na nás vybehli a dali nám dva góly. V závere prvej tretiny mali aj 4-minútovú presilovku o jedného hráča. Tú sme však ustáli, čo bolo pre nás rozhodujúce, pretože v druhej časti hry a v závere tretej tretiny sme prevzali iniciatívu. Moji hráči ukázali charakter, chceli zvíťaziť.“

ZV, BB

Banskobystričania začali zostra a už v 15. sekunde mal gól na hokejke voľný Hudec. Hostia pohrozili v presilovke v 3. min, šancu nevyužil Brabenec.

V 8. min sa už domáci tešili z gólu, ale predčasne, pretože puk z hokejky Lukacevica skončil na spojnici konštrukcie bránky.

Plný štadión videl hneď dva góly v 12. min: v presilovke o dvoch hráčov sa presadil najprv zblízka Handzuš a o 44 sekúnd neskôr v početnej výhode o jedného hráča zvýšil na 2:0 z ľavej strany strelou do horného rohu Šimkovej bránky Ján Sýkora.

V závere prvej tretiny hrali hokejisti spod Urpína štvorminútovú presilovku, počas ktorej hrozil paradoxne Zvolen. Dve príležitosti nevyužil Chovan.

BB, Zvolen

Na začiatku druhej tretiny zaujala akcia hostí, po ktorej sa dostal pred Slipčenka Milan Jurík, ale neprekonal ho. Zvolenskí hokejisti boli aktívnejší, častejšie hrozili, dobrú možnosť mal v 28. min Zuzin, no nemieril presne.

V polovici zápasu si bystrický tréner Vladimír Országh zobral oddychový čas, aby prebral svojich zverencov, ale pre dva fauly Richtera museli hrať domáci štyri minúty v oslabení.

Najväčšie šance nepremenil pred bránkou dobre postavený Výborný. Líder hral tretiu presilovku v rade v závere druhého dejstva a podarilo sa mu znížiť zásluhou Zuzina 72 sekúnd pred klaksónom.

Zvolenčania vyrovnali v 43. min: Martin Ďaloga obišiel bránku a pokúsil sa prekonať Slipčenka, vyrazený puk doklepol za domáceho brankára Puliš. V 52. min Zvolenčania roztočili v útočnom pásme kolotoč, šance mali Juraško i Puliš.

Aktivitu hostí nepribrzdil ani rozhodca, na ktorého zvolenskí fanúšikovia vyliali pivo. Najviac však Zvolenu pomohlo vylúčenie Lampera v 56. min, keď sa z ľadu porúčal zakrvavený Výborný. Líder extraligy presilovku využil: Mucha 122 s pred koncom rozhodol strelou spoza kruhu.

Góly: 10. T. Bokroš (Ľ. Vaškovič) – 12. M. Šterbák (R. Suchý, Hvila) 55. Vandas (Balán, R. Suchý), 55. Vandas (Balán, R. Suchý), rozhodujúci sam. nájazd premenil R. Tomas

Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík, Konc – Holienka, Zvrškovec, 1370 divákov

Trenčín: Škrečko – J. Koma, E. Bednár, E. Bagin, Pozník, T. Bokroš, Vizváry – J. Gasparovič, Marosz, J. Pardavý st. – Tybor, Sojčík, Lelkeš – T. Klíma, Broska, Ľ. Vaškovič – Jakúbek, P. Kopecký, B. Mravík

Poprad: Sidor – M. Šterbák, R. Suchý, Kovačevič, Jáchym, M. Kurali, J. Špelda, D. Kramár – Vandas, Balán, Hvila – D. Buc, Klouda, R. Tomas – Matúš Paločko, Koskinen, Jabrocký – Gríger, S. Takáč, Homa

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Mužstvo sa snažilo a bojovalo, ale v našej hre bolo príliš veľa nepresností. Dvakrát sme viedli o gól a súper vždy dokázal skórovať iba v presilovej hre, čo nás stálo cenné body, ktoré by skúsenejší tím určite vedel ubrániť. V samostatných nájazdoch bol Poprad šťastnejší.“

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Samozrejme, musím vyjadriť spokojnosť s dvoma získanými bodmi a víťazstvom, ktoré je pre nás nesmierne cenné. Viedol som mužstvo v prvom zápase a po absolvovaní jediného spoločného tréningu, takže pred stretnutím som najmä apeloval na bojovnosť a to správne popradské srdiečko u hráčov. V zápase prevládal predovšetkým boj o každý meter ľadu, strácalo sa príliš veľa pukov, ale v nasledujúcom období budeme krôčik za krôčikom pracovať na našom zlepšovaní sa.“

TN, PP
TN, PP

Domáci začali o čosi aktívnejšie. V 10. min sa im podarilo prekonať súperovho brankára, keď Bokroš strelou od modrej čiary prepálil všetko pred sebou.

Hostia však vzápätí dostali možnosť hrať presilovku a v 12. min ju zužitkovali na vyrovnanie, keď sa Šterbáková strela z pravého kruhu sa po ľade preplietla pomedzi nohy hráčov – 1:1.

Trenčín sa síce snažil otvoriť hru, ale stroskotával na nepresnostiach v rozohrávke a nedostatku dôrazu pri zakončovaní, takže si nedokázal vynútiť tlak. Poprad trpezlivo čakal na svoju šancu, nevychádzali mu však pokusy o rýchle protiútoky.

Trenčania sa síce herne trápili, ale ich druhý gól stál za to – v 48. min Tomáš Klíma spoza protihráča efektne zavesil pod hornú žŕdku a zdalo sa, že domáci už nepustia body z rúk. V 55. min však Podtatranci opäť hrali presilovú hru a už po polminúte ju dokázali využiť.

Vandas tvrdou strelou z uhla vyrovnal na 2:2 a poslal tým zápas, ktorý svojou kvalitou nijako nevynikol, do predĺženia. Ani v ňom sa nerozhodlo, takže prišli na rad samostatné nájazdy, ktoré v štyroch sériách lepšie zvládli hostia pomerom 3:2 a rovnakým výsledkom zvíťazili aj v celom stretnutí.

Góly: 35. R. Tománek (Stümpel), 38. P. König (Podstavek)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše M. Bača (Nitra) a Marcel Haščák (Košice) 10 min za zhodenie rukavíc, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – Výleta, Navrátek, 2986 divákov

Nitra: M. Laco – Nádašdi, P. König, Vosátko, Ordzovenský, Trefný, Rais, M. Bača, Árvay – M. Kováčik, T. Chrenko, Jokila – Mašlonka, Stümpel, R. Tománek – Podstavek, Hamrák, Martin Segľa – Kadura, Kmeč, Pupák

Košice: Hylák – Šeda, Michal Novák, Deyl, Kolba, M. Takáč, M. Macejko, M. Gajdoš, Martin Chovan – Spilar, R. Jenčík, Marcel Haščák – Matúš Chovan, Marek Slovák, Š. Novotný – Richard Huna, Róbert Huna, P. Svitana – Pašek, Mlynarovič, Jokeľ

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „Vedeli sme, že Košice sú silné v útoku, a hoci sme sa na to pripravili, v úvode nás dostali pod tlak. Aj vďaka výborne chytajúcemu Markovi Lacovi sme to však ustáli. V druhom dejstve sme boli miestami lepším tímom, dali sme dva góly. V záverečnej tretine sme obetavou hrou udržali výsledok.“

Milan Staš (tréner Košíc): „Začali sme aktívne, domácich sme v úvode dostali pod tlak. Naše šance sme však nedokázali úspešne realizovať. Aj dnes sme mali v druhej tretine trojminútový výpadok, počas ktorého sme nechali domácich streliť dva góly. V tretej tretine sme v snahe o oživenie našej hry vykonali zmeny v zložení útokov. Opäť sme mali pár sľubných šancí, ale napokon nám nepomohla ani hra bez brankára. Bez streleného gólu nemôžeme pomýšľať na dobrý výsledok.“

NR, KE

V šlágri kola sa hral od úvodu hokej, ktorému nechýbalo nasadenie, góly však spočiatku áno. Pritom už v 1. min mohol otvoriť skóre Jenčík, ale ležiaceho Laca neprekonal.

Na miernu prevahu Košíc odpovedali domáci v presilovke. Najskôr zblízka neuspel Tománek a v 6. min neskóroval z ostrého uhla Hamrák.

V 14. min hostia hrali v početnej prevahe, no mohli v nej inkasovať. Výpad Segľu s Hamrákom sa však gólom neskončil.

Hokej plný nasadenia pokračoval aj v druhej tretine. Na góly i väčšie šance sa však dlhšie čakalo. Skóre otvorili Nitrania, a to v 35. min. Krásna prihrávka Stümpela v obrannom pásme hostí našla nekrytého Tománka a domáci strelec sa strelou bez prípravy nemýlil. O tri minúty neskôr inkasoval Hylák aj druhý raz. Nenápadný pokus obrancu Königa skončil v bránke hostí – 2:0.

NT, KE

V tretej tretine sa východniari snažili s výsledkom čosi urobiť.

Ofenzívne snahy Košičanov však narážali na výborne chytajúceho Laca v nitrianskej bránke. V 43. min netrafil Pašek a o päť minút neskôr nezasiahol pred Lacom puk Haščák.

Náskok domácich mohol zvýšiť v polovici tretej časti Tománek, ale po peknej spolupráci s Mašlonkom nepremenil svoj nájazd. Nitra hrozila z brejkov,

Hyláka však už neprekonala. Zápas sa dohrával v euforickej atmosfére a divákov zaujal aj boxerský súboj Baču s Haščákom.

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 po nedeľňajšom 24. kole:

HK Orange 20 17 2 0 0 0 0 15 30:78 6

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body).

Viac k osobe Ján SýkoraMarcel HaščákMichal ChovanRichard HunaRóbert HunaVladimír Országh