Po elektrine, vode a teple si Slováci priplatia aj za plyn

Plyn
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) –

Zdražovanie od budúceho roka

Domácnosti si v budúcom roku priplatia aj za elektrickú energiu, teplo, či vodné a stočné.

Priemerná cena elektriny sa v budúcom roku zvýši o 2 %.

Teplo zdražie v priemere o sedem percent.

Vodné a stočné bude drahšie spolu v priemere o 4,8 %.

Domácnosti si v budúcom roku priplatia aj za zemný plyn. Ako na stredajšej tlačovej besede informoval šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík, cena plynu sa pre domácnosti zvýši v priemere o 5,53 %.

Na kúrenie o 66 eur viac

Domácnosti, ktoré používajú plyn len na varenie, si v budúcom roku priplatia 1,6 eura. Ak domácnosť používa plyn aj na ohrev vody, jej ročné náklady sa zvýšia o vyše 29 eur. Najviac si v budúcom roku priplatia domácnosti, ktoré používajú plyn aj na kúrenie, a to o 66 eur.

Rok 2012 bez optimizmu

Dôvodom zvyšovania ceny plynu je podľa Holjenčíka zlá situácia na svetových trhoch so zemným plynom a negatívnemu vývoju kurzu eura voči americkému doláru. “Nadchádzajúci rok nedáva vôbec žiadny optimizmus. Nárast cien plynu na svetových trhoch a slabnúci výmenný kurz eura voči doláru nepredstavovali žiaden priaznivý manévrovací priestor,“ konštatoval Holjenčík.

Aj elektrina bude drahšia

Domácnosť, elektrina, euro
Foto: Ilustračné foto SITA//Tomáš Benedikovič Foto: Ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

Domácnosti zaplatia v budúcom roku za elektrickú energiu nakoniec viac, ako avizoval začiatkom decembra Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO). Ten v prvý decembrový deň oznámil priemerné zvýšenie cien elektriny pre domácnosti o 0,84 %. Podľa šéfa regulačného úradu Jozefa Holjenčíka však cena elektrickej energie nakoniec vzrastie v priemere o 2 %. Priemerná štvorčlenná domácnosť by tak mala zaplatiť v budúcom roku za elektrinu celkovo o desať eur viac.

Dôvodom vyššieho zvýšenia cien elektriny je podľa Holjenčíka fakt, že náklady tarify za prevádzkovanie systému, kde je okrem iného zahrnutá aj podpora pre tzv. zelenú elektrinu, nakoniec oproti tomuto roku mierne vzrástli.

“Preverujeme pripojenie slnečných elektrární, ktoré výrazne ovplyvňujú koncovú cenu elektriny. Žiaľ, v súčasnosti ešte nie sú ukončené kontroly, nakoľko je to proces veľmi zložitý, a preto musíme rešpektovať a vychádzať z doteraz platných pripojených zdrojoch. Z toho dôvodu nemohla tarifa za prevádzkovanie systému klesnúť, ale ešte mierne vzrástla,“ vysvetlil Holjenčík.

Šéf regulačného úradu prisľúbil, že po ukončení preverovania pripojenosti slnečných elektrární úrad pristúpi k úprave tarify. V súčasnosti regulátor preveruje reálnu pripojenosť slnečných elektrární s celkovým inštalovaným výkonom 50 megawattov.

Ceny elektriny sa naposledy menili pre domácnosti na začiatku tohto roka, keď sa v priemere zvýšili o 4,82 %. Aj vtedy negatívne ovplyvnili cenu elektriny najmä náklady na podporu tzv. zelenej elektriny.

Video: Drahší plyn pre domácnosti

Video: Aj elektrina bude drahšia

Nespokojní plynári

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) nie je spokojný s novými cenami plynu. Podľa tradičného dodávateľa plynu budúcoročné ceny pokryjú len časť nákladov, ktoré sú spojené s dodávkou plynu pre domácnosti. “To znamená, že aj v budúcom roku očakávame v regulovaných segmentoch stratu. V tomto roku dosiahne strata v regulovaných segmentoch predaja plynu niekoľko desiatok miliónov eur,“ reagovali na rozhodnutie regulátora plynári. Podľa nich súčasná cenová regulácia v oblasti dodávky plynu pre domácnosti, neodráža ekonomickú realitu a neumožňuje pokrytie všetkých oprávnených nákladov. “Po dôkladnej analýze cenových rozhodnutí prijmeme ďalšie kroky potrebné na ochranu svojich záujmov,“ konštatoval SPP.

Regulátor odmietol návrh SPP

Slovenský plynárenský priemysel, SPP
Foto: SITA/Marián Peiger

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví stanoví ceny plynu pre domácnosti z vlastného podnetu. Odmietol totiž návrh Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) zvýšiť ceny plynu o 23 %. Cenový návrh slovenského dominantného dodávateľa plynu bol podľa regulátora “neakceptovateľný, neodôvodniteľný“ a nebol v súlade so zákonom o regulácii. Regulačnému úradu prekážal v cenovom návrhu plynárov fakt, že dokonale nezdokumentovali náklady na prístup do prepravnej siete a náklady na prepravu plynu. SPP kritiku regulátora odmietol.

Plyn pre domácnosti zdražel naposledy v tomto roku, a to hneď dvakrát. Po tom, čo sa domácnostiam zvýšili ceny zemného plynu v priemere o 4,47 % začiatkom tohto roka, zdražel plyn aj od júla, a to v priemere o 6,92 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Holjenčík
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví