Po jadrovom teste Severnej Kórei nezachytili žiadnu radiáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Severná_Kórea
Severná Kórea už koncom januára avizovala "vysokoúrovňový" test ako akt namierený proti znepriateleným Spojeným štátom. Foto: SITA, AP

SOUL 14. februára (WEBNOVINY) – Juhokórejskí experti vo štvrtok oznámili, že po utorňajšom jadrovom teste v Severnej Kórei sa nepodarilo zachytiť žiadne rádioaktívne častice, ktoré by sa mali podľa predpokladov nachádzať v ovzduší a umožniť bližšie určenie druhu odpáleného zariadenia.

Stopy radiácie mali zaznamenať vojenské lode a lietadlá vybavené citlivými meracími prístrojmi, ktoré po zverejnení informácií o výbuchu Soul vyslal do priľahlých oblastí.

Štátna komisia pre jadrovú bezpečnosť vo svojom vyhlásení uvádza, že doteraz analyzovala osem atmosférických vzoriek odobratých na pevnine, na mori a vo vzduchu, nepotvrdila však prítomnosť „žiadneho rádioaktívneho izotopu“.

Experti sa snažia nájsť predovšetkým stopy xenónového plynu uvoľneného pri detonácii, z ktorého sa dá určiť druh použitého štiepneho materiálu. Pri predošlých dvoch jadrových testoch v rokoch 2006 a 2009 Severokórejčania použili plutónium, nie je však vylúčené, že najnovšia zbraň by mohla obsahovať vysoko obohatený urán.

V prípade vhodnej ochrany podzemný výbuch nemusel mať za následok žiadny únik rádioaktivity do atmosféry a vedci taktiež upozorňujú, že aj v prípade prítomnosti takýchto častíc v ovzduší si ich zachytenie vyžaduje veľkú dávku šťastia. Izotop xenónu, z ktorého sa určuje typ zbrane, má navyše iba dvojdňový polčas rozpadu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať