Po tropickom víkende prichádza extrémne horúci pondelok

Leto
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Slovensko má za sebou tropický víkend, v ktorom teploty lámali rekordy. V pondelok však nebude o nič chladnejšie.

Nad územím Slovenska sa bude nachádzať nevýrazné pole tlaku vzduchu.

V pondelok bude jasno až polojasno, na severozápade, Orave a Liptove prevažne polooblačno. Ojedinele sa vyskytnú prehánky a búrky, najmä na severe územia.

Meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) varujú pred extrémnym teplom. Pred horúčavami vydali výstrahu 2. stupňa pre juh a západ Slovenska, pre ostatnú časť územia platí od 11:00 do 14:00 výstraha 1. stupňa.

Takto vysoké teploty predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity, hrozia aj požiare. Záťaž teplom môže spôsobiť prehriatie organizmu, prinášame rady, ako zvládnuť horúčavy. V dňoch s extrémne vysokými teplotami sa odporúča dodržiavať pitný režim.

Najvyššia denná teplota sa vyšplhá na 33 až 38 stupňov Celzia, na Kysuciach, Orave, Liptove a severovýchode bude 29 až 33 stupňov. Na horách vo výške 1500 metrov hlásia okolo 23 stupňov.

Bude bezvetrie alebo slabý premenlivý vietor, na juhozápade okrem Záhoria a oblasti Bratislavy zafúka vietor južných smerov 1 až 5 m/s (5 až 20 km/h).

Predpoveď na noc

V noci bude jasno až polojasno. Miestami prechodne oblačno a ojedinele sa vyskytnú aj prehánky a búrky.

Najnižšia nočná teplota vystúpi na 20 až 15, v južnej polovici západného Slovenska a na juhu stredného Slovenska 25 až 20 stupňov Celzia. Fúkať bude slabý premenlivý, v južnej polovici západného Slovenska juhovýchodný vietor 2 až 6 m/s (5 až 20 km/h).

Predpoveď na utorok

V utorok bude jasno až polojasno, na severozápade, Orave a Liptove a popoludní aj na krajnom západe prevažne polooblačno. Ojedinele hrozia prehánky a búrky, najmä na severe územia. Aj naďalej bude extrémne teplo.

Najvyššia denná teplota vystúpi na 33 až 38, na Kysuciach, Orave, Liptove a severovýchode 29 až 33 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 m vystúpi na 23 stupňov Celzia. Fúkať bude iba slabý premenlivý vietor, v južnej polovici západného Slovenska a na východe okrem Spiša vietor južných smerov 1 až 5 m/s (5 až 20 km/h).

Počasie
Foto: http://www.shmu.sk/
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom