Po útoku na Kapitol opustili Trumpa viacerí ministri, hlavu štátu vinia z podnecovania davu

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: SITA/AP

Po stredajšom útoku priaznivcov amerického prezidenta Donalda Trumpa na Kapitol sa rozhodlo opustiť jeho administratívu viacero členov.

Celkovo svoje rezignácie oznámilo už deväť ľudí z okolia Trumpa, vrátane ministeriek školstva a dopravy, úradujúceho predsedu Rady ekonomických poradcov bieleho domu a námestníka poradcu pre národnú bezpečnosť. Ďalší predstavitelia v Bielom dome podľa dvoch nemenovaných zdrojov agentúry AP zvažujú, či zostať alebo tiež odísť.

Rezignoval aj šéf bezpečnosti

Ministerka školstva Betsy DeVosová v rezignačnom liste pripísala vinu za danie v Kapitole Trumpovi, ktorý podľa nej k tomu podnietil dav. „Niet pochýb o dopade vašej rétoriky na situáciu, a to je pre mňa bod zlomu,“ vyjadrila sa. Ministerka dopravy Elaine Chaová vo vyhlásení uviedla, že útok na Kapitol ju „hlboko znepokojil spôsobom, ktorý jednoducho nemôžem odložiť bokom“.

Zo svojej pozície osobitného vyslanca pre Severné Írsko odstúpil zase niekdajší šéf prezidentského úradu Mick Mulvaney, ktorý povedal, že po tom, čo sa deje v Bielom dome sa musel veľmi zamýšľať.

Udalosti vo Washingtone, D.C. viedli aj k rezignácii náčelníka polície Kapitolu Stevena Sunda, ktorý odstúpil po nátlaku lídrov v Kongrese. Šéf republikánov v Senáte Mitch McConnell si vyžiadal rezignáciu šéfa bezpečnosti tejto komory Kongresu Michaela Stengera a on mu vyhovel. Na svoju funkciu rezignoval aj šéf bezpečnosti Snemovne reprezentantov Paul Irving.

Trumpa sa chcú zbaviť

Necelé dva týždne pred inauguráciou nového prezidenta Joea Bidena, ktorá sa uskutoční 20. januára, sa lídri demokratov v Kongrese, predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová a šéf senátnych demokratov Chuck Schumer, usilujú o skoré ukončenie úradovania Donalda Trumpa.

V spoločnom vyhlásení uviedli, že ak viceprezident Mike Pence a kabinet nevyužijú 25. dodatok ústavy na zbavenie Trumpa úradu, budú napredovať s jeho impeachmentom. Ako poukazuje agentúra AP, ani jedna z možností však vzhľadom na zostávajúci čas nie je pravdepodobná.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Chuck SchumerDonald TrumpJoe BidenMitch McConnellNancy Pelosiová