Počas útoku na rómsky tábor na Ukrajine dobodali muža, polícia zatkla šesť tínedžerov

Ukrajina, polícia, extrémista
Ukrajinský policajti zadržali ultrapravicového extrémistu. Foto: ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 25. júna (WebNoviny.sk) – Útok na rómsky tábor na západe Ukrajiny si vyžiadal jednu obeť. Maskovaná skupina vyzbrojená obuškami a ďalšími zbraňami zaútočila na ľudí v tábore na okraji mesta Ľvov v sobotu krátko pred polnocou, informuje polícia. Útok neprežil 24-ročný muž, ktorý utrpel bodné rany. Ďalší štyria vrátane 10-ročného chlapca sú zranení.

V súvislosti s útokom zadržali sedem podozrivých vo veku 16 a 17 rokov a tiež jedného 20-ročného, ktorého podozrievajú z jeho naplánovania. Prípad vyšetrujú ako „úmyselnú vraždu“, za ktorú je trest do 15 rokov väzenia.

Nebol to pritom prvý útok na rómsku komunitu na Ukrajine. V apríli napríklad krajne pravicová skupina C14 podpálila stany v rómskom tábore v hlavnom meste Kyjev.

Štyri ľudskoprávne organizácie vrátane Amnesty International a Human Rights Watch tento mesiac v spoločnom liste varovali pred vzrastajúcim počtom útokov krajnej pravice na menšiny na Ukrajine. Úrady podľa nich na väčšinu incidentov nedokázali reagovať, čo vedie k atmosfére „takmer úplnej beztrestnosti, ktorá nemôže urobiť nič iné, ako povzbudiť tieto skupiny k páchaniu ďalších útokov“.

Odhady z posledného sčítania ľudu z roku 2001 hovoria, že na Ukrajine žije asi 40-tisíc Rómov, podľa ľudskoprávnych organizácií by ich však mohlo byť až 260-tisíc. Rómovia pritom čelia diskriminácii v mnohých krajinách a podľa Organizácie Spojených národov patria úmedzi „najviac vylúčené skupiny v Európe“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom