Počet kolapsov z tepla klesol, pomoc záchranárov potrebovali najviac v Banskobystrickom kraji

horúčavy, teplo
Foto: ilustračné, Getty Images

Počet kolapsov z tepla v utorok klesol. Ako agentúru SITA ďalej informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová, pomoc záchranárov potrebovalo 53 pacientov, ktorí mali problémy v dôsledku horúčav.

Ratovali o polovicu menej pacientov

Najviac, až 14 pacientov skolabovalo v Banskobystrickom kraji, v Trenčianskom kraji skolaboval jeden pacient,“ uviedla Krčová.

Oproti pondelku je to takmer o polovicu menej pacientov, záchranári v pondelok pomáhali sto pacientom, ktorí mali problémy v dôsledku extrémnych horúčav.

Apelujú na dodržiavanie pitného režimu

Záchranná zdravotná služba opätovne apeluje na verejnosť, aby dbala na prevenciu. Od 11:00 do 15:00 sa treba zdržiavať v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim.

Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Tekutiny treba dopĺňať priebežne počas celého dňa. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy,“ povedala Krčová.

Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti z prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. Pri zhoršení zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom