Počet nezamestnaných ľudí na Slovensku v júli klesol

Dlhy nezamestnanost
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci júla tohto roka 11,46 percenta. V porovnaní s koncom júna ide o pokles o 0,09 percentuálneho bodu.

Medziročne sa evidovaná miera nezamestnanosti minulý mesiac znížila o 1,21 percentuálneho bodu. Na stredajšej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič.

Počet nezamestnaných sa znížil o vyše 2000 ľudí

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol na konci minulého mesiaca 309 110 osôb. Oproti koncu júna ide o pokles o 2313 ľudí. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo v júli o 32 772 osôb.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 13,04 percenta. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,08 percentuálneho bodu, medziročne ide o pokles o 1,19 percentuálneho bodu.

Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci júla 351 821 osôb. Oproti koncu júna je to pokles o 2023 osôb, v porovnaní s júlom vlaňajška je to menej o 32 181 ľudí.

„Trend znižovania nezamestnanosti na Slovensku pokračuje,“ reagoval na tlačovej besede na aktuálne údaje o miere nezamestnanosti minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Upozornil na to, že nezamestnanosť na Slovensku klesá od januára 2013, teda už dva a pol roka. „Sú vytvorené všetky predpoklady, aj vzhľadom na vývoj ekonomiky, aby sme v tomto trende pokračovali aj ďalej,“ povedal minister.

Miera nezamestnanosti sa znižuje dlhodobo

Do konca tohto roka by sa chcel Richter dostať s mierou nezamestnanosti na priemernú nezamestnanosť v krajinách eurozóny, ktorá v súčasnosti podľa neho dosahuje 11,1 percenta. Minulý mesiac sa podľa neho z ľudí, ktorí boli evidovaní na úrade práce, zamestnalo 14 732 osôb.

Za pozitívum minister práce a sociálnych vecí považuje aj znižovanie počtu evidovaných nezamestnaných v tzv. znevýhodnených skupinách, medzi ktorých patria mladí ľudia, dlhodobo nezamestnaní, či nezamestnaní vo veku nad 50 rokov.

Upozornil tiež na to, že miera nezamestnanosti sa dlhodobo znižuje aj v okresoch s najvyššou mierou nezamestnanosti. Ako príklad uviedol okres Rimavská Sobota, ktorý v júli 2013 vykázal mieru nezamestnanosti 32,60 percenta, pričom v júli tohto roka to bolo 28,08 percenta. Nezamestnanosť podľa neho za rovnaké obdobie klesla aj v okresoch Revúca, Kežmarok, Poltár, či Rožňava. „Opatrenia a projekty, ktoré prijíma ústredie práce, majú pozitívny vplyv aj na tieto okresy,“ tvrdí Richter.

Presťahovali by ste sa za prácou?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterMarián Valentovič