Počet poberateľov nezamestnaneckej dávky klesol

peniaze, euro
Foto: ilustračné, Getty Images.

BRATISLAVA 20. januára (WebNoviny.sk) – Sociálna poisťovňa (SP) vyplatila v decembri minulého roka dávku v nezamestnanosti 34,8 tisíca osobám.

Podmienky nároku na dávku sa zmiernili

Medziročne išlo o nárast o 4,3 tisíca ľudí, v porovnaní s novembrom vlaňajška dostalo dávku minulý mesiac o 338 ľudí menej. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila SP. Rozpočet poisťovne na rok 2018 počítal s tým, že dávku v nezamestnanosti bude dostávať priemerne 30,5 tisíca osôb.

Od začiatku minulého roka sa podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti zmiernili. Kým do konca roka 2017 bol pri práci na neurčitý čas nárok na nezamestnaneckú dávku podmienený najmenej dvomi rokmi poistenia v posledných troch rokoch, od začiatku vlaňajška sa podmienka dvojročného poistenia v nezamestnanosti už vzťahuje na obdobie posledných štyroch rokov pred zaradením do evidencie nezamestnaných.

Práca na určitý čas

Takéto miernejšie pravidlá pritom už v roku 2017 platili pri nároku na dávku v nezamestnanosti, ak žiadateľ o dávku pracoval na určitý čas, alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti.

Polepšili si aj zamestnanci so zmluvou na určitý čas a osoby dobrovoľne poistené v nezamestnanosti. Ešte v roku 2017 totiž mali tieto dve skupiny poistencov nárok na dávku v nezamestnanosti najviac štyri mesiace, od januára minulého roka roka dávku v nezamestnanosti dostávajú najviac šesť mesiacov. V maximálnej dĺžke obdobia poskytovania dávky v nezamestnanosti sa tak dostali na úroveň zamestnancov, ktorí pracujú na neurčitý čas.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa