Počet prívržencov konšpirácie v USA výrazne klesol

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
York
Foto: SITA/AP

LONDÝN 9. septembra (WEBNOVINY) – Každý siedmy Američan si myslí, že za útokmi z 11. septembra 2001 bolo sprisahanie bývalej administratívy amerického prezidenta Georgea W. Busha. Vyplýva to z augustového prieskumu britskej spravodajskej stanice BBC.

Prostredníctvom telefonického prieskumu sa BBC obrátila na tisíc Američanov a Britov s otázkou: „Všeobecne sa predpokladá, že útoky spáchala al-Kájda. Niektorí ľudia však tvrdia, že za nimi stála širšia konšpirácia zahrňujúca americkú vládu. Myslíte si, že išlo o širšiu konšpiráciu, alebo nie?“ Na otázku BBC kladne odpovedalo 14 percent Britov a o jedno percento viac Američanov. Konšpiračné teórie odmietlo 68 percent opýtaných respondentov.

Prieskum BBC tak odhalil, že počet prívržencov sprisahaneckých teórii na útoky spred desiatich rokov v USA v porovnaní so staršími prieskumami výrazne poklesol. V roku 2006 totiž prieskumy denníka New York Times a televízie CBS hovorili o 53 percentách osôb, ktoré verili, že Bushova vláda niečo tají. Tretina opýtaných sa domnievala, že vláda sa na udalostiach aktívne podieľala.

Konšpiračné teórie nestrácajú na sile

Nedeľa 11. septembra 2011 bude dňom, keď si USA a s nimi celý svet pripomenú 10. výročie útokov na Svetové obchodné centrum (WTC) v New Yorku. Aj desať rokov po tragickej udalosti stále existujú teórie o tom, čo sa vlastne v jednom z najväčších miest na svete stalo.
New york
Foto: SITA/AP

Už krátko po páde dvoch veží WTC sa začali objavovať mnohé názory, kto v skutočnosti stál za útokmi.

Konšpirátori sú presvedčení, že správa vládnej komisie o príčinách tragickej udalosti pokrivkáva.

Pri príležitosti očakávanej spomienkovej udalosti prinášame prehľad niekoľkých teórií konšpirátorov snažiacich sa vyvrátiť oficiálnu verziu udalostí z utorkového rána 11. septembra 2001, ktoré uviedla vysielacia stanica BBC na svojej webovej stránke.

* Prvou základnou otázkou je, prečo proti lietadlám uneseným islamskými radikálmi nezasiahli stíhačky americkej armády, najlepšie vyzbrojených ozbrojených síl na svete. Oficiálne verzia tvrdí, že zariadenie umožňujúce lokalizovať stroj únoscovia buď vypli, alebo inak zmanipulovali. Zlyhať údajne mala aj komunikácia medzi leteckými . Podľa autorov konšpiračných teórií stíhačky vraj dostali od vtedajšieho viceprezidenta Dicka Cheneyho nariadenie zostať na zemi a voči uneseným lietadlám nezasahovať.

* Ďalším oporným bodom neoficiálnych teórii je podozrivo rýchly pád budov WTC, do ktorých lietadlá narazili. Oficiálna verzia hovorí, že nárazy strojov a následný požiar poškodili oceľové nosné časti budov tak závažne, že tie sa v dôsledku ohňa zrútili. Konšpirátori to však odmietajú a hovoria o riadenej demolácii, keďže podľa nich nie je možné, aby oceľové základy nevydržali taký veľký požiar, aký vypukol 11. septembra. Budovy mali totiž byť projektované tak, aby nárazy lietadiel zvládli bez vážnejších dôsledkov. Rátať sa malo aj s výbuchom a silou požiaru po náraze veľkého dopravného lietadla plne natankovaného leteckým palivom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať