Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lano, obesenie, slucka
Foto: shutterstock.com
8. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Počet samovrážd vlani stúpol, najčastejšie volili obesenie

BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – Vlani spáchalo na Slovensku samovraždu 628 ľudí, teda o 57 viac ako v roku 2012. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií. O samovraždu sa v minulom roku pokúsilo ďalších 972 ľudí, čo je o 46 prípadov menej ako rok predtým. Počet samovrážd či pokusov o samovraždu sa tak v roku 2013 vyšplhal na 1 600 prípadov.

„V počte samovrážd dlhodobo prevládajú muži. V minulom roku sme zaznamenali 544 samovrážd mužov a 84 žien. Pri pokusoch o samovraždu je podiel mužov (550) a žien (422) vyrovnanejší,“ povedal Peter Bubla z kancelárie riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií.

Najčastejším spôsobom dobrovoľného ukončenia života u mužov (390) aj žien (41) bolo obesenie, ženy volili viackrát aj skok z výšky (21). Samovražedné pokusy boli u mužov najčastejšie vykonané poškodením ostrým predmetom (153), u žien otravou a priotrávením liekmi (205). Z hľadiska pracovného stavu sa najčastejšie o samovraždu pokúsili nezamestnaní (38 percent).

Samovrazda lieky otrava
Foto: compliance.safetysmart.com

Viac ako tri štvrtiny pokusov bolo u osôb so stredným vzdelaním bez maturity, základným ukončeným a stredným vzdelaním s maturitou. Podľa trvalého bydliska bolo najviac samovrážd hlásených v Banskobystrickom kraji (110) a najmenej v Trnavskom kraji (61). Najvyšší počet samovražedných pokusov bol hlásený v Bratislavskom kraji (210) a najmenej ich evidujú v Nitrianskom kraji (45).

V stredu 10. septembra si pripomíname Svetový deň prevencie samovrážd. Cieľom je podľa Bublu lepšie porozumieť dôvodom, prečo sa ľudia rozhodnú pre dobrovoľný odchod zo sveta a usilovať sa o prijatie preventívnych opatrení.

Odporúčané články

Syn napadol matku a jej druha nožom, potom skočil z okna Tínedžer neuniesol debakel Brazílie, po zápase sa obesil

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...