Pochod Gorila ožije, rapkáče vystrieda mlčanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Berieme si späť svoju krajinu
Niekoľko stoviek ľudí sa dnes zhromaždilo na bratislavskom Námestí slobody na akcii s názvom "17. november - berieme si späť svoju krajinu". Ľudia, ktorí pred zhromaždenými vystúpili s prejavmi, tvrdili, že podujatie nikto neorganizuje a nie je ani oficiálne nahlásené. Hovorca bratislavského Starého Mesta Tomáš Halán potvrdil, že ešte v piatok nikto takéto zhromaždenie neohlásil. V dave sa pohybovalo množstvo sympatizantov Slovenskej pospolitosti, ktorí mávali svojimi vlajkami, v rukách držali transparenty ako "Lipšic - Gorila" a prítomným roz Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 1. marca (WEBNOVINY) – Niekoľkí z organizátorov protestov Gorila, ktoré rezonovali Slovenskom v prvých mesiacoch minulého roka, prišli s novými požiadavkami.

Sériu nových protestov nechystajú, pripravujú však pochod Bratislavou, ktorý by sa mal uskutočniť 9. marca, teda rok po tom, ako sa skončil posledný protest Gorila.

„Ide o to, aby ľudia neprišli s rapkáčmi a negatívnou náladou, ale so sviečkami a budú potrebovať mlčanie,“ povedala jedna z organizátorov Ľubica Lehotská. Po pochode sa podľa jej slov všetci rozídu v pokoji domov.

Nové požiadavky

Ľudia, ktorí vlani organizovali protesty, žiadajú, aby minister vnútra Robert Kaliňák pozval na vyšetrenie kauzy Gorila tímy z EÚ. „Najlepšie z Veľkej Británie a z Francúzska,“ poznamenala Lehotská.

Termín vyšetrenia kauzy by podľa nej mal byť koniec roka 2013. „Žiadame, aby sa generálny prokurátor volil zároveň s voľbou prezidenta priamou voľbou celým národom,“ dodala.

Žiadajú ďalej, aby sa okamžite skoncovalo so zneužívaním zákona o štátnej správe, zastrašovaním nepolitických pracovníkov a tiež, aby raz do roka parlament a vláda vydali vestník s informáciami, s akým balíkom financií štartovali do nového roka a ako ich zveľadili, prípadne na čom prerobili. „Aby sa tento vestník povinne dostal do každej rodiny,“ doplnila.

Právnici a politológovia by podľa nej mali pracovať na novom systéme, vhodnom pre našu krajinu, „aby sa vymanila spod vlády oligarchov alebo niekoľkých rodín.“

Nicholson tom
Foto: SITA/Diana Černáková

Nicholson vraj využil napätú situáciu

Organizátori protestov tiež tvrdia, že kniha Gorila od Toma Nicholsona, ktorá sa predáva v kníhkupectvách, je iná, než tá, z ktorej úryvky čítal Nicholson na protestoch ešte pred jej vydaním.

„My sme presvedčení, že ide o inú knihu,“ myslí si Lehotská. Nicholson podľa nej využil napätú situáciu a namiesto knihy s názvom Ganueri vydal knihu Gorila. Malo mu to podľa nej poslúžiť ako reklamný ťah.

„Chceme napísať našu vlastnú knihu. Začíname na tom robiť, ako to naozaj bolo a aký to má celospoločenský dosah,“ uzavrela.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert KaliňákTom Nicholson