Podľa KĽDR je juhokórejská prezidentka blázon

Pak Kun Hje
Pak Kun-Hje Foto: SITA/AP

SOUL 4. Októbra (WEBNOVINY) – Severokórejská Komisia pre národnú obranu v piatok ostro zaútočila proti juhokórejskej prezidentke Pak Kun-hje a vyhlásila, že KĽDR bude pokračovať vo svojom programe vývoja jadrových zbraní.

Hovorca komisie, ktorého agentúra KCNA nemenovala, urážkou reagoval na výzvu juhokórejskej prezidentky, aby sa KĽDR vzdala svojich nukleárnych ambícií.

Pak Kun-hje pritom pohrozila, že armáda Juhu je schopná brániť sa proti severnému susedovi. Na mysli mala nový strategický pakt s USA, ktorý má poskytnúť prostriedky na odstrašenie Severnej Kórey pred jadrovým útokom.

„Ak Pak konšpiruje s cudzincami, aby prinútila Severnú Kóreu vzdať sa jadrových zbraní, kope si len vlastný hrob,” povedal hovorca, pričom juhokórejskú prezidentku nazval bláznom a imbecilom, ktorý paktuje so zlodejom hroziacim jadrovými zbraňami. Juhokórejské ministerstvo pre znovuzjednotenie už vyhlásenie Komisie pre národnú obranu odsúdilo ako príliš osobné a urážlivé.

Na území Južnej Kórey sa momentálne nachádza takmer 30-tisíc amerických vojakov, ktorých počet môžu v prípade potreby rozšíriť posily z amerických základní v Japonsku. Nové hrozby prišli v čase, keď sa začalo upokojovať zvýšené napätie na Kórejskom polostrove. Sever totiž v máji po najnovšom sprísnení sankcií zo strany OSN vypovedal dohody o neútočení a pohrozil opätovným vypuknutím Kórejskej vojny, ktorú v roku 1953 ukončilo iba prímerie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pak Kun-Hje