Podľa McCaina by sa mali spojenci presunúť z Líbye do Sýrie

Bez názvu
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

WASHINGTON 24. októbra (WEBNOVINY) – Americký senátor John McCain navrhuje presunúť spojenecké sily z Líbye do Sýrie. Bývalý republikánsky protikandidát Baracka Obamu sa tak vyjadril v nedeľu na ekonomickom fóre v Jordánsku. McCain, ktorý je vysokým predstaviteľom výboru amerického Senátu pre kontrolu ozbrojených síl, zastáva názor, že Západ by mal teraz svoju pozornosť obrátiť zo severoafrickej na blízkovýchodnú krajinu.

„Teraz, keď sa vojenské operácie v Líbyi blížia k svojmu koncu, by sme sa mali zamerať na realizáciu vojenských operácií v záujme ochrany životov civilistov v Sýrii,“ povedal McCain, podľa ktorého by si sýrsky prezident Baššár al-Asad „nemal myslieť, že mu prejde masové vraždenie“. Ako dodal jeden z popredných predstaviteľov Republikánskej strany, „Kaddáfí túto chybu spravil a tá ho stála všetko“.

McCain sa okrem iného v sobotu pre britskú stanicu BBC vyjadril, že zo smrti zosadeného líbyjského lídra by mal byť okrem iných autoritárskych lídrov „nervózny“ aj ruský premiér Vladimir Putin. Podľa jeho slov totiž nejde iba o takzvanú Arabskú jar, ale o „jar ako takú“. Putinov hovorca Dmitrij Peskov to komentoval, že je pod „našu úroveň reagovať na takéto vyhlásenia“. Podľa Peskova vyzerá McCain „veľmi unavený“ a jeho tvrdenia „dávajú stále menší význam“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij PeskovJohn McCainVladimir Putin