Podľa prieskumu sú občania najmenej spokojní so zdravotníctvom a kvalitou ciest na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Opravy cesty
Foto: ilustračné, SITA/MsÚ Prešov.

BRATISLAVA 14. októbra (WebNoviny.sk) – Ľudia pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami nenazerajú na pôsobenie komunálnych politikov s dôverou. Až necelé dve tretiny (60,9 percenta) si myslí, že starostovia a miestni poslanci pri rozhodovaní presadzujú v nejakej miere svoj súkromný záujem.

Ukázal to septembrový prieskum verejnej mienky, ktorý agentúra Focus zrealizovala pre mimovládnu organizáciu Transparency International Slovensko (TIS) dňoch 18. až 25. septembra 2018 na reprezentatívnej vzorke 1015 respondentov, agentúru SITA o tom informoval Ľuboš Kostelanský z Transparency. Ako najrizikovejšie vnímajú respondenti prijímanie zamestnancov a prideľovanie zákaziek.

Súkromný záujem nad verejným

Viac ako tretina respondentov, (36,2 percenta) je presvedčená, že šéfovia radníc a radní niekedy presadzujú verejný, inokedy svoj súkromný záujem.

Takmer štvrtina (24,4 percenta) sa domnieva, že svoj súkromný záujem presadzujú vždy alebo väčšinou záujmami mesta či obce. Rovnaký prieskum zrealizovala TIS s Focusom i pred 15 rokmi. Reputácia komunálnych politikov odvtedy ešte poklesla.

V júli 2003 totiž videla presadzovanie súkromného záujmu za ich prácou iba väčšia polovica ľudí (56 percenta). Dve tretiny respondentov si podľa aktuálneho prieskumu myslí, že treba posilniť verejnú kontrolu v samosprávach. Opačný názor má len štvrtina opýtaných.

Korupcia a klientelizmus

Prieskum tiež ukazuje, že verejnosť vníma ako problematické všetky základné oblasti činnosti miest a obcí. V každej z týchto oblastí totiž prevažujú tí, ktorí si myslia, že tu dochádza ku korupcii a klientelizmu. Najhoršia situácia je pri obsadzovaní pracovných miest v samospráve, kde vládne korupcia a klientelizmus až podľa 48,8 percenta ľudí.

Naproti tomu, 30,4 percenta respondentov, negatívne javy v tejto oblasti v ich meste alebo obci nevidí. Najlepšia situácia je naproti tomu pri predaji obecných bytov do osobného vlastníctva (34,9 percenta).

Prevláda spokojnosť so službami

Najskeptickejší k práci radníc sú občania malých miest (2 500 obyvateľov). Tu vidí presadzovanie vlastného záujmu u komunálnych politikov viac ako dve tretiny ľudí (67,5 percenta).

V malých obciach (do 1000 obyvateľov) je skeptická len necelá polovica ľudí (48,4 percenta). Z regionálneho hľadiska je najalarmujúcejšia situácia v Bratislavskom (70,7 percenta) a najuspokojivejšia v Prešovskom kraji (48,6 percenta). Najviac sklamaní sú voliči Kotlebovej ĽSNS (79,8 percenta), najviac dôverujú komunálnym politikom voliči KDH (50,4 percenta).

Aj napriek takémuto negatívnemu naladeniu prevláda na Slovensku spokojnosť so službami, ktoré poskytujú miestne samosprávy. Spokojnosť podľa prieskumu prevažuje v štyroch z celkom siedmich oblastí. Najväčšia je s odvozom smetí a s vodárenskými službami, kde je úplne alebo skôr spokojných dokopy 66,2 a 62,6 percenta ľudí.

Najväčšia je nespokojnosť s kvalitou ciest (46,9 percenta) a so zdravotníckou starostlivosťou (38,8 percenta). Spokojnosť Slovákov sa od roku 2003 zvýšila vo všetkých oblastiach s výnimkou školstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať