Podľa ratingových agentúr by mala únia konať, čas sa kráti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro
Foto: flickr.com

TEL AVIV 12. decembra (WEBNOVINY) – Na vyriešenie dlhových problémov bude Európska únia potrebovať viac summitov, čas sa však kráti.

Povedal to šéf ratingovej agentúry Standard & Poor’s (S&P) pre Európu Jean-Michel Six. Zároveň dodal, že minulotýždňovú dohodu zo summitu EÚ považuje za dôležitý krok k vyriešeniu „krízy dôvery“. „Nenechajme očakávania rásť príliš vysoko, bude viac summitov,“ povedal Six. Podľa neho čas sa kráti a je potrebné konať na oboch stranách rovnice, a to na strane fiškálnej aj monetárnej.

Agentúra S&P, ktorá minulý týždeň začala proces revízie ratingov 15 členských štátov eurozóny, vrátane Slovenska, s možnosťou zníženia, chce poslať jasný signál, že krajiny čelia značným rizikám recesie a úverovej krízy v budúcom roku, povedal Six. „Pravdepodobne je potrebný ešte ďalší šok pred tým, ako bude každý v Európe zastávať jednotný názor, napríklad hlavné nemecké banky majú problémy na trhoch,“ dodal. „Potom by došlo k poznaniu, že všetci sme na jednej lodi a dokonca aj nemecké inštitúcie môže zasiahnuť táto nákaza.“

Moody’s prehodnotí ratingy štátov EÚ

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s Investors Service prehodnotí v prvom kvartáli budúceho roka ratingy všetkých štátov Európskej únie. Lídri dvadsaťsedmičky totiž minulý týždeň na summite nepredstavili „rozhodujúce politické opatrenia“.

„Absencia opatrení na stabilizáciu trhov v krátkodobom horizonte znamená, že eurozóna a aj celá EÚ zostávajú náchylné k ďalším šokom a súdržnosť 17-členného bloku je stále v ohrození,“ uviedla ratingová agentúra vo svojom stanovisku. „V dôsledku absencie rozhodujúcich politických opatrení napriek nedávnemu summitu eurozóny Moody’s Investors Service znovu opakuje svoj zámer prehodnotiť ratingy krajín EÚ počas prvého štvrťroku 2012,“ tvrdí.

Členské štáty EÚ sa v piatok dohodli na vytvorení záväzného paktu pre posilnenie rozpočtovej disciplíny a užšiu integráciu hospodárskych politík. K dohode 17 štátov eurozóny sa pripojilo aj deväť z desiatich krajín EÚ, ktoré spoločnú európsku menu zatiaľ nepoužívajú. Závery summitu odmietla iba Veľká Británia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať