Podľa súdu spálenie vlajky Európskej únie bol len priestupok

Vlajka Európskej únie
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Spálenie vlajky Európskej únie pred bránou Bratislavského hradu bolo len priestupkom.

Okresný súd Bratislava I. totiž na dnešnom pojednávaní rozhodol, že vec postupuje ako priestupok na prejednanie Obvodnému úradu Bratislava. Prokuratúra však považuje spálenie vlajky na verejnosti za prečin výtržníctva.

Prokurátorka hneď v pojednávacej miestnosti vyhlásila, že voči rozhodnutiu podáva sťažnosť. O tej bude rozhodovať krajský súd. Marián M. a Štefan P. podpálili vlajku Európskej únie 10. novembra 2012, na záver protestného pochodu s názvom Spoločne za slušný a bezpečný život na Slovensku.

Vinu zo spálenia vlajky dvojica necíti. „Len sme uplatnili právo na slobodu prejavu, nikomu sme neublížili, len sme vyjadrili politický názor,“ bránil sa Marián M. Podľa prokuratúry takéto vyjadrenie politického názoru „nie je adekvátne“. V záverečnej reči žiadala prokurátorka pre dvojicu podmienečný trest odňatia slobody alebo peňažný trest, prípadne zákaz pobytu v Bratislave.

Spoluobžalovaný Štefan P. na súde tvrdil, že je hrdý na to, čo spravil. „Ľudia, čo tam boli, schvaľovali náš čin, som vlastenec a som znechutený, ako vyzerá Slovenská republika,“ vyhlásil s tým, že pojednávanie považuje za spolitizované. Povedal tiež, že pred zapálením vlajky niekoľkokrát avizoval, že to urobí.

Jeden zo zasahujúcich policajtov na súde vypovedal, že aj keď nebolo v priestoroch hradu zhromaždenie povolené, dovolili im to. Tvrdil, že nepočul vopred o tom, že sa bude páliť vlajka.

Iný policajt vo výpovedi povedal, že začul slová „zavolajte požiarnikov“. Obaja obžalovaní sa policajtov pýtali, prečo ich preventívne neupozornili, keď videli, že oblievajú vlajku. Na dnešnom pojednávaní prehrali aj video z incidentu.

Mariána M. pôvodne okresný súd uznal trestným rozkazom vinným z výtržníctva a udelil mu peňažný trest 300 eur. Keďže podal odpor, konalo sa hlavné pojednávanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián M.