Podnikateľov na Slovensku čakajú veľké zmeny. Nižšie náklady, menej byrokracie aj povinností

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
podnikatel
Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 24. júna, 13:55

Podnikateľské prostredie na Slovensku čakajú veľké zmeny. Vláda v stredu schválila s pripomienkami dlho očakávaný zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia. O zmenách bude parlament rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

„Cieľom je všestranná podpora podnikateľského sektoru pomocou opatrení napomáhajúcich oživeniu ekonomiky v čase nasledujúcom po útlme spôsobenom pandémiou choroby COVID-19,“ konštatuje sa v predkladacej správe. Podľa Ministerstva hospodárstva SR totiž podnikateľské prostredie na Slovensku akútne potrebuje zlepšenie.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Návrh zákona obsahuje opatrenia administratívnej povahy, odstraňujú sa ním zbytočné byrokratické ustanovenia v jednotlivých zákonoch, zrušujú sa viaceré povinnosti, odstraňujú prekážky v podnikaní a znižujú náklady pre malých a stredných podnikateľov a živnostníkov.

„Odstránenie týchto prekážok prispeje k rýchlejšiemu naštartovaniu hospodárstva SR po uvoľnení opatrení po pandémii choroby COVID-19,“ konštatuje rezort. Z týchto dôvodov neboli podľa neho vykonané konzultácie pri všetkých bodoch.

„Avšak mnohé podnety na zmeny, ktoré boli zapracované do návrhu zákona, predložili aj samotní podnikatelia. Návrh zákona je výsledkom širokého konsenzu ústredných orgánov štátnej správy a dialógu s podnikateľskou obcou,“ tvrdí ministerstvo.

Ekonomika je na prahu krízy

Ako po rokovaní vlády uviedol premiér Igor Matovič, ekonomika je aktuálne na prahu najväčšej ekonomickej krízy od druhej svetovej vojny a je nutné vytvoriť prostredie, kde sa zamestnávatelia nebudú báť podnikať a vytvárať nové pracovné miesta.

“Práve toto bol náš cieľ, maximálne zjednodušiť podnikateľské prostredie a odstrániť zbytočnú “buzeráciu”, nadprácu,” uviedol predseda vlády.

Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka je dnešný deň pre slovenské podnikateľské prostredie najkrajší od zavedenia daňovej reformy. Celkovo ide o 114 opatrení, 80 z nich ide priamo cez zákon, zvyšné majú formu uznesení.

“Nekončíme, pracujeme ďalej. Ešte tento rok na jeseň predstavíme druhý takýto veľký balík s jasným cieľom, chceme zlepšiť pozíciu Slovenska,” avizoval minister.

Najmasívnejšie zlepšenie podnikateľského prostredia

Štátny tajomník rezortu hospodárstva Ján Oravec označil schválený balík za najmasívnejšie zlepšenie podnikateľského prostredia za posledných 20 rokov. Na jeho tvorbe sa podieľalo 10 ministerstiev.

Predbežné úspory pre podnikateľov odhadol na 100 mil. eur. Šéf rezortu práce Milan Krajniak vyzdvihol, že zákon podporili tak zamestnávatelia, ako aj zamestnanci.

“Pomáhať podnikateľom a ľuďom sa dá spoločne, bez toho, aby sme ich museli stavať proti sebe,” vyhlásil. Minister financií Eduard Heger očakáva iba priaznivé dopady prijatých zmien. Zdravé podnikateľské prostredie podľa neho úzko súvisí so zdravými verejnými financiami.

Podnikatelia nové zmeny chvália

Združenie podnikateľov Slovenska víta schválený balík opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia. „Vláda vyslala podnikateľom pozitívny signál, že má záujem riešiť problémy s byrokraciou, na ktoré dlhodobo poukazujú,“ uviedol prezident združenia Ján Solík.

V porovnaní s tromi v minulosti prijatými antibyrokratickými balíčkami je podľa neho v stredu odobrený materiál o zlepšení podnikateľského prostredia nielen najrozsiahlejší, ale tiež najkonkrétnejší.

„Z hľadiska početnosti je väčší ako tri predošlé antibyrokratické balíčky dokopy. Zároveň vidíme posun v kvalite. Kým v predchádzajúcich antibyrokratických balíčkoch bolo približne každé piate opatrenie nekonkrétny záväzok nejaký problém zanalyzovať či zjednodušiť, v dnes schválenom materiáli je takýchto prípadov len niekoľko,“ vyzdvihli podnikatelia.

Absolútna väčšina začne platiť skôr

Oceňujú tiež, že materiál obsahuje 80 noviel zákonov, z ktorých absolútna väčšina začína platiť ešte v tomto roku. Ide podľa nich o dôležitý moment, keďže napríklad z prvého antibyrokratického balíčka Ministerstva hospodárstva SR z roku 2017 dodnes nie sú splnené všetky uznesenia.

„Vláda dnes zároveň rozhodla o odstránení najväčšieho počtu byrokratických nezmyslov. Z každoročnej ankety je v schválenom materiáli až 17 opatrení. Podnikatelia už nebudú musieť do knižníc posielať výtlačky kníh, ktoré s ich zameraním nesúvisia, niekoľkonásobne ohlasovať hygiene rovnaké priestory alebo budú môcť rozhodnúť o tom, či na terasu reštaurácie legálne pustia zákazníka so psom,“ priblížil Solík.

Verí pritom, že ide len o začiatok a vláda v budúcnosti nájde odvahu siahnuť na štátom garantovaný biznis nielen audítorským firmám, ale aj ďalším.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján SolíkRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRZdruženie podnikateľov Slovenska