Britského princa Filipa pochovali, manžel kráľovnej Alžbežy II. odpočíva v kráľovskej hrobke vo Windsore (video)

Britský princ Filip
Britský princ Filip zomrel vo veku 99 rokov.
  • aktualizované 17. apríla, 17:55

V Kaplnke svätého Juraja na hrade Windsor v sobotu pochovali manžela britskej kráľovnej Alžbety II., britského princa Filipa. Rakvu s vojvodom z Edinburghu spustili do kráľovskej hrobky pod kaplnkou na záver smútočného obradu, ktorý celebrovali windsorský dekan David Conner a arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Počas personalizovanej modlitby za zosnulého princa arcibiskup z Canterbury poďakoval za jeho „rozhodnú vieru a lojalitu, za jeho vysoký zmysel pre povinnosť a bezúhonnosť, za jeho život v službe národu a Spoločenstvu národov a za odvahu a inšpiráciu v jeho vedení“.

Na obrade, ktorý trval zhruba 50 minút, sa pre pandemické obmedzenia zúčastnilo len 30 smútiacich. Spolu s kráľovnou Alžbetou II. to boli členovia kráľovskej rodiny s ich partnermi a traja nemeckí príbuzní princa Filipa. Všetci dodržiavali sociálne odstupy a na tvárach mali rúška.

Pohreb nebol dostupný pre verejnosť a na žiadosť zosnulého vojvodu bol jednoduchší. O mnohých aspektoch poslednej rozlúčky rozhodol vojvoda sám.

Rakva bola prikrytá osobnou zástavou princa

Smútočnému obradu predchádzala procesia spred hradu ku kaplnke. Zúčastnili sa na nej príslušníci a vysokopostavení predstavitelia ozbrojených síl, členovia kráľovskej rodiny, okrem iných vojvodove deti a vnukovia, a kráľovná.

Rakvu s vojvodom z Edinburghu previezli z hradu na korbe upraveného Land Roveru, ktorý pomohol navrhnúť on sám. Rakva bola prikrytá jeho osobnou zástavou, ktorá zobrazuje prvky z jeho života, od jeho gréckeho pôvodu až po britské tituly, a ležali na nej tiež čiapka a meč, odkazujúce na jeho pôsobenie v kráľovskom námorníctve.

Na oltári v kaplnke bolo vystavených viacero predmetov, ktoré si vojvoda vybral a odzrkadľovali jeho život, a to insígnie, medaily, vyznamenania, obušok poľného maršala a krídla Britského kráľovského letectva. Pred začiatkom obradu si Spojené kráľovstvo uctilo princa Filipa minútou ticha.

Smútočný obrad podľa Buckinghamského paláca vzdal hold „láskavosti, humoru a ľudskosti“ vojvodu z Edinburghu a „mnohým spôsobom, ktorými bol jeho dlhý život pre nás požehnaním“. Počas obradu spieval štvorčlenný spevácky zbor. Ten mal v repertoári piesne, ktoré si vybral sám vojvoda.

Vo Windsore sa zišli stovky ľudí

Napriek upozorneniam, aby necestovali a nezhromažďovali sa, sa v meste Windsor zišli stovky ľudí, aby princovi Filipovi vzdali hold.

Deň po pohrebe sa v Spojenom kráľovstve skončí štátny smútok. Kráľovská rodina bude mať smútok ešte ďalší týždeň, jej členovia však budú pokračovať vo svojich povinnostiach a pri vhodných príležitostiach budú nosiť smútočné pásky.

Princ Filip zomrel v piatok 9. apríla vo veku 99 rokov na hrade Windsor. Ako uvádza agentúra AP, kráľovská hrobka v Kaplnke svätého Juraja zrejme nebude trvalým miestom posledného odpočinku princa Filipa. Očakáva sa, že po smrti kráľovnej ich pochovajú spolu na kráľovskom cintoríne v sídle Frogmore neďaleko Windsorského hradu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe britský princ Edwardbritský princ Filipkráľovná Alžbeta II.princ Andrewprinc Harryprinc Williamprincezná anna