Súd v kauze zmenky: Predložili kompletný prepis z komunikácie Threema, vypovedala aj Rusková

kauza zmenky, Pavol Rusko
Obvinený exriaditeľ televízie Markíza Pavol R. (uprostred) pred začiatkom hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza na Špecializovanom trestnom súde v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody. Bratislava, 17. október 2019. Foto: SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 17. októbra, 19:38

Vo štvrtok na pôde bratislavského Ústavu na výkon väzby a výkon trestov odňatia slobody pokračovalo pojednávanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza v hodnote približne 70 miliónov eur. Senát Špecializovaného trestného súdu naplánoval výsluch ďalších svedkov.

Pojednávanie sa konalo bez obžalovaného podnikateľa Mariana K. Súdu totiž zaslal žiadosť o konanie v jeho neprítomnosti. Obžalovaný Pavol R. bol, naopak, na pojednávaní prítomný, pričom prvou vypočutou svedkyňou bola jeho exmanželka Viera.

Prokurátor Ján Šanta súd predložil kompletný prepis komunikácie obžalovaného Mariana K. v aplikácii Threema. Už na predošlých pojednávaniach chcel Šanta čítať časti komunikácie, ktoré môžu súvisieť s prípadom zmeniek, napríklad komunikáciu Mariana K. so Štefanom A. alebo nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom.

Súd však skonštatoval, že prepis potrebuje kompletný, aby si všetky procesné strany mohli vybrať časti, s ktorými chcú súd oboznámiť. Predseda senátu preto aj vo štvrtok prokuratúre a obhajobe odporučil, aby si pripravili pre budúce pojednávania dotyčné pasáže.

Rusková hovorila aj o kauze Gamatex

V deň, keď v roku 2000 išiel bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol R. údajne podpisovať zmenky v hodnote 500 miliónov vtedajších korún, povedal o tom svojej vtedajšej manželke Viere. Pripustila však, že spomínané zmenky nikdy nevidela.

Viera Rusková vo svojej výpovedi opísala kauzu Gamatex v roku 1998, pričom potvrdila, že riešením situácie, keď televízii hrozila strata licencie, keďže práva z nej prešli na spoločnosť Gamatex Mariana K., bolo vyplatenie 80 miliónov korún za kúpu Gamatexu.

Zároveň jej však vtedy manžel povedal, že „Marian K. chce záruku do budúcnosti, chce 500 miliónov korún“. Rusková tiež uviedla, že Mariana K, dodnes neznáša a prísľub ďalších peňazí pre neho považovala za výpalné. S prísľubom však súhlasila, keďže podľa vlastných slov očakávala, že televíziu budú s Pavlom R. úspešne viesť ďalších 10 až 15 rokov, preto sa to oplatí.

Neskôr si údajne myslela, že spomenutú sumu vyplatil Marianovi K. podnikateľ Ján Kováčik, ktorý kúpil podiel v Markíze. „Jano mal na to peniaze,“ uviedla s tým, že Kováčik o záväzku vedel. Kováčik by mal pred súdom vypovedať v popoludňajších hodinách.

Rusková v kauze zmeniek nevypovedala v prípravnom konaní ani v predošlých občianskoprávnych sporoch. Vysvetlila to tým, že jej exmanžel ju nechcel do celej veci zaťahovať. Vo veci podľa vlastných slov vypovedá z vlastnej iniciatívy a odmietla, že by ju v dnešnej výpovedi niekto usmerňoval.

Dučák počul o zmenkách z médií

Jozef Dučák, ktorý figuruje v kauze Technopol, vo svojej výpovedi uviedol, že pozná obžalovaného podnikateľa Mariana K. skoro 40 rokov, o kauze zmeniek však počul len z médií.

Podľa vlastných slov s Marianom K. riešil aj rôzne obchodné vzťahy a po tom, čo ho vzali do väzby komunikoval aj s bývalým príslušníkom Slovenskej informačnej služby Petrom Tóthom. Ten ho po zadržaní Mariana K. poveril, aby sa obrátil na Štefana A. Ten je v kauze zmeniek tiež obvinený, vyčlenili ho však na samostatné konanie.

„Mal som sa pýtať na nejaké papiere, myslím, že zmluvy o vyplňovacom práve,“ povedal s tým, že Štefan A. sa s ním o tomto nechcel baviť. Zároveň poprel, že by mal Marianovi K. v minulosti zabezpečovať starý papier, tlačiareň alebo atrament.

Pripustil však, že keďže má stredné chemické vzdelanie, obžalovaný podnikateľ sa ho pýtal na problematiku určovania veku atramentu. Pred súdom tiež povedal, že na pokyn Petra Tótha sa po zadržaní Mariana K. stretol s Alenou Zs. Tá je obvinená v kauze vraždy Jána Kuciaka. On jej však odovzdal len nejakú krabicu, pričom nevie, čo v nej bolo.

Kováčik mal podiel v Markíze

Senát vypočul aj podnikateľa a šéfa Slovenského futbalového zväzu Jána Kováčika. Ten uviedol, že o predmetných zmenkách, ktorých vyplatenie požadoval Marian K., sa dozvedel z médii v roku 2016. „V prvej fáze ma napadlo, že to nie je možné, že to musí byť nejaký omyl,“ povedal.

Kováčik v minulosti vlastnil obchodný podiel v TV Markíza. V tejto súvislosti povedal, že keď sa obžalovaného Pavla R. v roku 2002 pri diskusii o prevodoch obchodných podielov pýtal, či existujú ešte nejaké záväzky, o ktorých by mal vedieť, Pavol R. mu údajne odpovedal, že „podpisoval nejaké veci s pánom Valkom (Ernest Valko, pozn. SITA), ale že to je jeho osobná záležitosť“.

Kováčik sa podľa vlastných slov s Pavlom R. zoznámil v deväťdesiatych rokoch, keď ako majiteľ agentúry Forza spolupracoval s Markízou. Neskôr obchodovali spoločne, v roku 2007 obchodný podiel v Markíze predal. Počas doby, keď tam pôsobil podľa vlastných slov o záväzkoch voči Marianovi K. nič nevedel.

Pojednávanie v kauze televíznych zmeniek pokračuje pondelok 28. októbra. Ako svedkyňa je predvolaná vypovedať Silvia Klaus (predtým Volzová), ktorá bola v minulosti obchodnou partnerkou Pavla R.

Séria občianskoprávnych pojednávaní

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti v tomto prípade čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian K. a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol R.

Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v rámci ktorých Marian K. požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000 a splatných po 15 rokoch.

Žalovaným v prvom rade bol Pavol R. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Pavol R. pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované v účtovných dokladoch.

Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariana K., ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek.

Znalecké posudky

Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000.

Ešte v občianskoprávnom konaní spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade zmenky v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Znalecké posudky v tomto prípade predložili aj Marian K. a Pavol R., pravosť zmeniek však podľa Markízy nepreukázali. Spoločnosť takisto pripomína, že podľa Mariana K. a Pavla R. navrhol situáciu okolo kúpy Gamatexu riešiť prostredníctvom zmeniek dnes už nebohý právnik Ernest Valko, ktorý vystupoval ako právny poradca Gamatexu.

„Valko by sa v roku 2000 poradenstvom pre Gamatex dostal do zjavného konfliktu záujmov, keďže bol podpredsedom Rady Slovenskej republiky pre rozhlasové a televízne vysielanie, ktorá rozhodovala o licencii v prípade daného sporu,“ konštatuje Markíza.

Urovnanie kauzy Gamatex

Pavol R. trvá na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex. Pokiaľ by ich ako vtedajší riaditeľ televízie nevystavil, mohlo to podľa neho ohroziť existenciu Markízy, a hrozila by jej strata licencie.

Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o existencii zmeniek vedeli. Pavol R. to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, keďže bolo vinou jeho vtedajšej spoločníčky Silvie Volzovej v zlom stave.

Volzovú pritom viní aj z uznania neexistujúceho dlhu, pre ktorý sa podľa neho televízia dostala do dražby. O zmenkách tiež Pavol R. nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám.

Súd už vypočul aj obžalovaných

V tejto kauze sa zatiaľ uskutočnilo pred senátom Špecializovaného trestného súdu celkovo osem pojednávaní, pri ktorých súd vypočul oboch obžalovaných a vypovedali aj viacerí bývalí a súčasní predstavitelia Markízy.

Ako svedok vypovedal tiež Štefan A., ktorý je vo veci síce obvinený, ale vyčlenený na samostatné konanie. S vylúčením verejnosti vypovedal aj bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Podľa prokurátora jeho výpoveď potvrdila verziu obžaloby, že zmenky boli sfalšované.

Pavol R. stojí pred súdom aj v inej trestnej veci, čelí obžalobe z objednávky vraždy jeho bývalej spoločníčky Silvie Volzovej. Marian K. je tiež obvinený v ďalších kauzách, vrátane vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián KočnerPavol Rusko
Firmy a inštitúcie TV Markíza