Poliakom sa nepáči kríž pred palácom prezidenta

Poľsko_protest
Foto: SITA/AP

VARŠAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Niekoľkotisíc Poliakov protestovalo v pondelok večer proti drevenému krížu vztýčenému pred prezidentských palácom na pamiatku prezidenta Lecha Kaczynského, ktorý 10. apríla zahynul pri leteckom nešťastí v Rusku. Medzi protestujúcimi boli najmä mladí ľudia. „Žijeme v sekulárnom štáte a miesto pre kríže je v kostoloch, a nie pred prezidentským palácom,“ tvrdili poľskí študenti na zhromaždení, na ktoré sa zvolali prostredníctvom internetu.

Minulý týždeň mali kríž premiestniť do neďalekého Kostola svätej Anny. Prívrženci zosnulého prezidenta však proti presunu kríža protestovali a zorganizovali pri ňom stálu stráž. Policajti odvliekli niekoľko pokrikujúcich a modliacich sa ľudí vrátane ženy, ktorá sa snažila ku krížu pripútať. Protest bol napriek tomu úspešný, keďže oficiálne miesta sa nakoniec svojho plánu vzdali. „Kríž dnes nebude premiestnený do kostola,“ povedal šéf prezidentskej kancelárie Jacek Michalowski. „Miera agresivity je príliš vysoká… kríž by nemal byť zneužitý na politické hry.“

Členovia najväčšej opozičnej strany Právo a spravodlivosť, ktorú vedie exprezidentov brat Jaroslaw Kaczyński, trvajú na ponechaní kríža na mieste, kým ho nenahradí stály pamätník. Novozvolený prezident Bronislaw Komorowski a predstavitelia varšavskej radnice však presadzujú premiestnenie kríža do kostola, na čo získali súhlas cirkevných lídrov. Varšavský arcibiskup Tadeusz Nycz vyhlásil, že znepriatelené strany by mali hľadať kompromis, ktorý by zaručil nahradenie kríža pamätnou tabuľou.

SITA/AFP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bronislaw KomorowskiJaroslaw Kaczynski