Policajti dosiahli historicky najlepšie výsledky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Policia
Foto: SITA/Diana Černáková
BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Prvé komplexné štvrťročné hodnotenie policajtov podľa nového systému prinieslo zaujímavé výsledky – dovedna až dve tretiny dosiahli viac ako uspokojivé výsledky (66 percent) a len niečo cez 20 percent policajtov bolo neuspokojivých.

Teraz máme výsledky za trištvrte roka, ktoré sú revolučne najlepšie od vzniku Slovenska,“ vyhlásil policajný prezident Jaroslav Spišiak.

Tento výsledok platí pre obdobie od júla do konca septembra, teda za prvý štvrťrok, keď naň použili aj výpočtové systémy.

Policajný prezident Jaroslav Spišiak, ktorý je iniciátorom nového systému hodnotenia policajtov, je pripravený presadzovať jeho zavedenie podľa pôvodného plánu.

„Som presvedčený, že tento systém je tak dobrý, tak kvalitný, dokáže efektívne pozdvihnúť hlavne osobnostné profily policajtov, že jednoducho nie je možné ho zrušiť, lebo by to nebol krok späť, ale sto krokov späť,“ vyhlásil v reakcii na otázku, či by prípadne politické zmeny po predčasných voľbách nemohli znamenať aj koniec nového hodnotiaceho systému. „Neviem, kto by chcel zrušiť niečo, čo prinieslo výsledky policajnej práce, ktorá je historicky najlepšia od vzniku SR,“ dodal.

Systém podľa Spišiaka nie je nastavený tak, aby policajtov trestali a znižovali im platy. Systém zaviedli preto, aby policajtov naučili, čo sú ich priority a ako majú slúžiť občanom. „Čiže nie hneď personálne čistky, nie hneď vyhadzovanie a znižovanie platov, to je zamerané na zvyšovanie platov tým, ktorí sú najlepší a nie tým, ktorí nevedia, prečo sú vlastne policajti,“ povedal policajný prezident.

Lepšie hodnotenie môžu získať, ak podvádzajú

Policajti sa naučili písať to, čo od nich policajný prezident vyžaduje – týmito slovami reagoval bývalý policajný prezident Ján Packa na aktuálne štvrťročné výsledky nového systému hodnotenia policajtov, ktoré sú podľa jeho nástupcu Jaroslava Spišiaka historicky najlepšie. „Systém umožňuje policajtom, ktorí podvádzajú, že sú lepšie hodnotení, ako tí, ktorí poctivo pracujú,“ uviedol Packa.
Jan packa
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ako príklad uviedol situáciu, ktorá podľa neho môže nastať pri odovzdávaní návrhu na realizáciu. Za to dostane policajt 100 bodov. Packa však tvrdí, že to môže byť aj viac.

Podľa jeho slov stačí, aby pred odovzdaním prípadu na realizáciu vybral policajt zo spisu znalecký posudok a finančné ohodnotenie.

V takom prípade za odovzdanie „realizáku“ dostane policajt síce len 80 bodov, ale dodatočne odovzdanie znaleckého posudku a finančného ohodnotenia mu môže „vyniesť“ po 50 bodov. Dovedna by tak bol súčet 180 bodov.

Druhým takým príkladom je podľa bývalého šéfa polície situácia, keď policajt odovzdá len jeden prípad na realizáciu a potom nahlási práceneschopnosť. Započítajú sa mu tak len odpracované dni, za ktoré ciele splní, zvyšok mesiaca sa pri vyhodnotení neprejaví. Packa poukazuje na to, že iný policajt môže celý mesiac poctivo pracovať, ale nepodarí sa mu odovzdať toľko hotových prípadov, ako má predpísaných na jeden mesiac a ciele nesplní.

Packa si myslí, že ak by sa porovnali výsledky klasického štatistického systému hodnotenia objasňovania kriminality a nového systému hodnotenia policajtov, tak až potom by sa ukázalo, či má polícia historicky najlepšie výsledky alebo „nemá žiadne výsledky“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján PackaJaroslav Spišiak
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRPZ Policajný zbor SR