Policajti ma fackovali, tvrdí po útoku v Berlíne Pakistanec

Polícia
Foto: ilustračné, SITA/AP

LONDÝN/BERLÍN 30. decembra (WebNoviny.sk) – Pakistanec Navíd Balúč, ktorý bol minulý týždeň zadržaný a následne prepustený v súvislosti s útokom na vianočný trh v Berlíne, tvrdí, že nemeckí policajti s ním zle zaobchádzali.

Redaktorke britského denníka Guardian povedal, že v deň útoku – 19. decembra – sa vracal domov z návštevy priateľa, keď sa pri ňom pristavilo policajné auto. Policajti si skontrolovali jeho doklady a nechali ho ísť. Po niekoľkých sekundách ho však zavolali späť a kým si uvedomil, čo sa deje, ležal s rukami spútanými za chrbtom na zadnom sedadle hliadkovacieho vozidla.

Potom ho previezli na policajnú stanicu, z ktorej ho so zaviazanými očami transportovali na inú, vzdialenú asi desať minút jazdy. „Spomína si, že dvaja policajti mu opätkami svojich topánok stúpali po nohách a jeden mu rukou silno tlačil na krk,“ napísal Guardian. Keď sa bránil fotografovaniu a vyzlečeniu, policajti ho začali fackovať. Odobrali mu aj tri vzorky krvi.

Polícia obvinenia odmieta

Berlínska polícia však v piatok tvrdenia o zlom zaobchádzaní policajtov s pakistanským žiadateľom o azyl Navídom Balúčom odmietla. „Na týchto tvrdeniach nie je ani štipka pravdy,“ vyhlásil hovorca berlínskej polície Winfrid Wenzel. „S mužom určite nezaobchádzal zle žiaden zamestnanec (policajného zboru),“ zdôraznil Wenzel.

Berlínska polícia najprv zatkla pakistanského utečenca, identifikovaného na základe nemeckých zákonov na ochranu súkromia len ako Navíd B., keďže svedkovia tvrdili, že ho sledovali z miesta berlínskeho útoku. Pakistanca však v utorok 27. decembra prepustili po tom, ako dôkazy ukázali, že podozrivým útočníkom na preplnenom vianočnom trhu bol 24-ročný Tunisan Anis Amri.

Agentúra DPA uviedla, že Balúč bol po prepustení prevezený na bezpečné miesto, aby sa nestal terčom fyzického útoku. Guardian napísal, že by tam mal zostať ďalšie dva mesiace. Dostáva stravu a políciu musí informovať, keď chce svoj dočasný domov opustiť.

Pochádza z nepokojnej provincie

Pakistanec sa podľa Guardianu rozhodol hovoriť s médiami preto, aby ukázal, že je nevinný. V Nemecku sa teraz bojí o svoj život, pretože jeho meno sa spomína v súvislosti s útokom. Aj jeho rodinu v Pakistane kontaktovali bezpečnostné zložky, navyše dostal niekoľko výhražných telefonátov.

Navíd Balúč pochádza z chudobnej a nepokojnej provincie Balúčistan. Na jej území operuje množstvo extrémistických skupín, vrátane separatistov, bojujúcich za väčšiu nezávislosť tohto regiónu. Aj Navíd bol politicky aktívny v jednej zo skupín zasadzujúcich sa za nezávislosť Balúčistanu.

Pri útoku v Berlíne zahynulo 12 ľudí a vyše 50 utrpelo zranenia. Hlavný podozrivý Amri zahynul v piatok večer v prestrelke s políciou na predmestí Milána.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anis Amri