Policajti stopli kšefty s psychotropnou soľou do kúpeľa

Kokain
Foto: saferxdrugs.com

NITRA 20. júna (WEBNOVINY) – Nitrianskej krajskej polícii sa podarilo rozložiť sieť slovenských Euphoria shopov, ktoré pod zásterkou rôznych solí do kúpeľa a aromatických bylín predávali psychotropné látky.

Prevádzkovatelia týchto obchodov sú už vo väzbe.

Ide o 30-ročného Slováka Mareka A. a 34-ročného Poliaka Adriana Rb., ktorý sem zdraviu nebezpečné látky dovážal z Poľska.

Obvinení sú z nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi a tiež z prečinu ohrozovania zdravia závadnými potravinami.

Ako informoval v stredu na tlačovej besede v Nitre krajský policajný riaditeľ Pavol Šrámek, hrozí im za to väzenia na desať až 15 rokov.

Predavačky zákazníkom inštruovali

Obvinení si na Slovensku založili najprv Crazy shopy, potom názov zmenili na Euphoria shopy. Teraz pripravovali zmenu na Hypnoticum – pod týmto menom už niektoré predajne fungovali.

Drogy
Foto: SITA/KRPZ Nitra

„V týchto prevádzkach sa predávali aromatické vône, bylinky, soli, prípravky do kúpeľa, skrývali sa však za nimi drogy. Bylinky užívatelia drog fajčili, soli do kúpeľa sa šnupali. Predavačky zákazníkov inštruovali, akým spôsobom sa tie drogy užívajú,“ povedal Šramek.

Pri kontrole zistili vo výrobkoch dve zakázané látky. Polícia má svedkov, ktorí tvrdia, že po požití látok zo spomínaných predajní boli štyri dni mimo realitu, nič nejedli, nespali, videli mŕtvoly a mali halucinácie, že ich niekto prenasleduje. „Niektorí si látky aj riedili a pichali do žíl,“ doplnil Šrámek.

Konateľmi Euphoria shopov aj Hypnoticum sú na papieri bezdomovci, ktorým za to skutoční zakladatelia siete obchodov zaplatili. Oboch polícia vypočula, no tí nevedeli, o aký biznis ide, povedali len, že podpísali papiere. Najvyššie tržby mali prevádzky Euphoria shop a Hypnoticum v Nitre, išlo o sumu 12-tisíc až 15-tisíc mesačne.

Poliak vozil drogy z Holandska

Náklady na prevádzku boli 4000 eur mesačne. V súčasnosti sú už všetky prevádzky po celom Slovensku zatvorené, nefunguje ani internetový obchod.

„Sú to syntetické drogy, ktoré dovážali pravdepodobne z Poľska, kde je zoznam zakázaných látok širší ako na Slovensku,“ povedal krajský riaditeľ odboru kriminálnej polície v Nitre Miroslav Ďuráček.

Partnerom polície v tomto prípade bol Colný kriminálny úrad finančnej správy SR, oddelenie Západ, pracovisko Nitra. Minulý týždeň policajti urobili raziu v nitrianskych predajniach, colníci v tom istom čase vstúpili do ďalších predajní v Žiline, Banskej Bystrici, Trnave, Prešove, Šali – Veči, Martine a taktiež v Nitre. Kontrola colníkov ukázala, že predajcovia nemajú príslušné povolenia na obchodovanie s týmito látkami, zalarmovali preto políciu aj v ďalších mestách.

V byte Poliaka našli 15 271 vrecúšok s rôznymi látkami, ktoré sa predávajú v Euphoria shopoch, ich hodnota je 53 448 eur. Poliak má kriminálnu minulosť, v Poľsku dostal päť rokov nepodmienečne za prevoz drog z Holandska do Poľska. Vyšetrovanie naďalej pokračuje. Ak bude mať polícia dôkazy o tom, že predavači vedeli o tom, aké látky predávajú, plánuje obviniť aj ich.

Video: Polícia rozložila sieť Euphoria shopov, prevádzkovateľov obvinila

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom