Policajti ukončili letnú službu v Chorvátsku

Korzika
Juhozápadné pobrežie, piesková pláž Foto: Vladimír Dudlák

BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – Osem slovenských policajtov, ktorí išli slúžiť aj toto leto do Chorvátska na Jadranské pobrežie, riešilo 268 prípadov. Slúžili na policajných staniciach Makarska a Crikvenica. „Od 1. júla do 31. augusta tohto roka riešili slovenskí policajti v Crikvenici 84 prípadov pomoci slovenským turistom, čo je o 24 viac ako v minulom roku,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

V 62 prípadoch išlo o telefonickú pomoc a v 22 prípadoch išlo o osobnú asistenciu. „Najväčšiu pozornosť, ktorej sa venovali aj chorvátske média, vyvolal prípad zadržania siedmich členov košickej kriminálnej skupiny. Páchali v Chorvátsku majetkovú trestnú činnosť. Obvinili ich z trestného činu krádeže vlámaním do zmenárne v Umagu. Ukradli niekoľko tisíc chorvátskych kún. Na základe informácií od slovenskej polície preveruje polícia v Umagu ďalšie prípady spáchané podobným spôsobom,“ uviedla Baloghová.

V Makarskej pomohli naši policajti turistom v priebehu dvoch mesiacov 184-krát. Podľa hovorkyne sa oproti vlaňajšej sezóne zdvojnásobil počet prípadov policajnej pomoci. „V 134 prípadoch poskytli telefonickú pomoc. Išlo najmä o riešenie pri dopravných nehodách, problémoch s parkovaním, odťahovaním vozidiel, strate a krádeži cestovných dokladov a cenných vecí,“ povedala. Dodala, že v desiatkach ďalších prípadoch aktívne asistovali chorvátskej polícii pri riešení prípadov. Išlo napríklad o asistenciu pri vážnom úraze nášho občana, ktorý vypadol z balkóna apartmánu, či o pomoc zranenému a podchladenému občanovi SR v Splite. „Okrem našich občanov poskytli pomoc aj občanom Českej a Maďarskej republiky,“ uviedla Baloghová.

Podľa nej pomoc našich policajtov spočívala predovšetkým pri komunikácii – tlmočení a asistencii pri policajných úkonoch. „Službu vykonávali vo svojich uniformách spolu s chorvátskymi policajtmi,“ uviedla a zhodnotila, že spolupráca s chorvátskymi kolegami bola na veľmi dobrej úrovni. „Prvýkrát sa činnosť slovenskej polície rozšírila aj o efektívnu pomoc pri eliminácii slovenských kriminálnych skupín. Zvýšil sa pocit bezpečnosti našich turistov v Chorvátsku,“ skonštatovala Baloghová.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom