Polícia hľadala rušičky, kamionisti nechcú platiť mýto

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kamiony
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) – Polícia počas celoslovenskej preventívnej akcie v stredu 8. augusta odhalila až 57 priestupkov prekročenia najvyššej prípustnej hmotnosti vozidiel a jazdných súprav a aj použitie tzv. rušičky.

Agentúru SITA informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Pri spoločnej kontrole pracovníkov Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky s Krajským dopravným inšpektorátom v Žiline policajti odhalili už deň pred spomínanou akciou ďalší prípad používania rušičky, deň po spomínanej akcii sa polícii na severnej D1 pri Liptovskom Mikuláši podarilo zadržať štyri rušičky. Ich používateľmi boli vodiči kamiónov, jeden z nich mal vo vozidle dokonca dve rušičky.

Polícia sa okrem dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky zameriava aj na kontrolu používania rušičiek vodičmi vozidiel, ktoré podliehajú povinnosti platiť mýto, ako aj kontrolu najväčších prípustných hmotností vozidiel a jazdných súprav. Kontrolu uskutočňujú policajti na vymedzených úsekoch ciest, za ktorých užívanie sa platí mýto, keďže vodiči sa nelegálnym použitím rušičky snažia obísť jeho platbu.

KAMION
Foto: SITA/Diana Černáková Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Polícia sa podľa Baloghovej v spolupráci s Telekomunikačným úradom Slovenskej republiky snaží zamedziť používaniu nepovolených rušičiek, ktoré svojou prevádzkou úmyselne rušia najmä navigačné signály siete GPS, ako aj iných sietí.

Koncom júna polícia odhalila vozidlo, po ktorom bolo Interpolom vyhlásené medzinárodné pátranie z dôvodu jeho krádeže v Nemecku, pričom vodič používal rušičku, čo však nie je jediný zaznamenaný prípad. Polícia bude v kontrolách naďalej pokračovať.

V prípade jazdy bez uhradenia mýta hrozí vodičovi podľa zákona o elektronickom výbere mýta pokuta v blokovom konaní vo výške 700 eur. Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky však môže uložiť tomu, kto takto poruší zákon o elektronických komunikáciách pokutu do výšky 300 000 eur ak ide o právnickú osobu alebo fyzickú osobu – podnikateľa, a pokutu do výšky 1 000 eur, ak ide o fyzickú osobu,“ uviedla Baloghová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať