Polícia pustila chuligánov, ktorí útočili s mačetou v Grobe

Sekera nôž
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) – Poslanec NR SR za SaS Jozef Mihál je prekvapený, že polícia prepustila chuligánov, ktorí v nedeľu mačetou ohrozovali fanúšikov na zápase Slovenský Grob – Inter Bratislava.

„Mám z toho zlý pocit, že polícia má výtržníkov a pustí ich na slobodu,“ povedal Mihál dnes pre agentúru SITA s tým, že podľa jeho informácií polícia zadržala muža, ktorý útočil mačetou i muža, ktorý počas zápasu pri bufete rozbil nos staršiemu pánovi.

Mihál je prezidentom Interu Bratislava.

Šokovaný postupom polície je aj bývalý policajt a štátny tajomník ministerstva vnútra Ladislav Polka. „Podľa dostupných informácií som z postupu polície šokovaný, lebo išlo o útok so zbraňou. Mačeta je zbraň, ktorej použitie môže mať za následok aj smrť,“ povedal pre agentúru SITA s tým, že ak bol páchateľ polícii zrejmý, mala postupovať inak.

Nepotrestaných je viac

Jozef mihal
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Polka pripomenul, že pred niekoľkými rokmi bol prijatý návrh vtedajšej poslankyne za HZDS Kataríny Tóthovej, ktorý riešil práve takéto incidenty a umožňoval výtržníkov potrestať rýchlo.

„Nerozumiem postupom polície,“ konštatoval. Podľa Polku nepotrestané zostávajú viaceré incidenty na štadiónoch.

Ich nepotrestanie je potom motívom pre páchanie ďalšej trestnej činnosti. „Ako boli doriešené prípady v Dunajskej Strede alebo v Trnave, keď fanúšikovia zaútočili na vlastných hráčov? Nepotrestaný trestný čin je motiváciou pre páchanie ďalších trestných činov,“ dodal Polka.

Vedenie Bratislavského futbalového zväzu (BFZ) odsudzuje výtržnosti fanúšikov na nedeľňajšom futbalovom zápase 2. kola majstrovstiev regiónu Bratislava Slovenský Grob – Inter Bratislava. „Pre vedenie Bratislavského futbalového zväzu je neprijateľné, aby na štadiónoch počas zápasov alebo po nich dochádzalo k akýmkoľvek výtržnostiam,“ povedal dnes pre agentúru SITA predseda zväzu Juraj Jánošík.

Ten požiadal Športovo-technickú komisiu a Disciplinárnu komisiu zväzu, aby prešetrili v rámci svojich kompetencií incident, ktorý sa udial na uvedenom futbalovom zápase. Zväz poskytol a naďalej je pripravený poskytnúť akúkoľvek súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní.

Útok začal v bufete

Lopta,futbal
Foto: SITA/AP

Polícia po incidente na zápase zadržala troch podozrivých mužov, ktorých po procesných úkonoch prepustila na slobodu. Podľa doterajšieho vyšetrovania páchateľ ozbrojený železnou mačetou zranil 46-ročného muža zo Slovenského Grobu.

Zbraň dal po útoku ďalšiemu zo zúčastnených, ktorý ňou ohrozoval prítomných ľudí. Následne páchatelia z miesta ušli, pričom mačetu vyhodili ešte na mieste činu.

Poverený policajt začal v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci prečinu ublíženia na zdraví v súbehu s prečinom výtržníctva formou spolupáchateľstva. Už počas zápasu podľa informácií agentúry SITA došlo k výtržnostiam pri bufete, kde jeden z domácich fanúšikov dostal úder do nosa.

Podľa Mihála na zápas prišli aj piati chuligáni, ktorí nemali s Interom nič spoločné. Ich jediným cieľom bolo podľa neho vyprovokovať roztržku. Mihál tvrdí, že klub vie pomôcť policajtom pri identifikácii páchateľov v spolupráci s fanklubom. „Chceme, aby páchatelia boli potrestaní,“ zdôraznil.

Podľa Mihála, ak bol do výtržností zapojený niekto z fanklubu Interu, dostane doživotný zákaz vstupu na ihrisko Interu. Zároveň bude o takomto chuligánovi informovať aj súperov. Mihál očakáva, že Inter dostane od Disciplinárnej komisie Bratislavského futbalového zväzu pokutu. „Pokuta, ktorú zrejme budeme musieť zaplatiť, pôjde na úkor našich detí, ktoré v klube vychovávame,“ konštatoval.

Stanovisko Interu Bratislava

Stanovisko futbalového klubu a občianskeho združenia Inter Bratislava k udalostiam z nedele 18. augusta v Slovenskom Grobe:

– Nie je pravda, že domácich skalných napadol tábor hostí. Hráči, realizačný tím, funkcionári, prítomní členovia občianskeho združenia, fan-klubu a iní sympatizanti nášho FK sa plne venovali prebiehajúcemu futbalovému stretnutiu.

– Nie je jasné, kto napadol priaznivca Slovenského Grobu v areáli futbalového ihriska. Podľa dostupných správ z nedele večera, ktoré sme získali, nebola jasná identita osôb, zapojených do incidentu, ale akonáhle sa túto identifikáciu oficiálne dozvieme, budeme vedieť poskytnúť stanovisko, či predmetné osoby sú v nejakom vzťahu s naším FK alebo o. z., alebo nie.

– Nie je pravda, že pri presune incidentu pred ihrisko tam bol aj fanúšikovský tábor FK INTER Bratislava. Ten bol po celý čas v priestoroch areálu futbalového štadióna, povzbudzoval svoje mužstvo a o incidente nemal žiadne informácie. Túto skutočnosť môžu dosvedčiť i členovia domácej usporiadateľskej služby, ktorí boli pod sektorom, vyhradeným pre fanúšikov hostí, a kde sa nevyskytol žiadny problém pred, počas celého futbalového stretnutia a ani po ňom.

– Nevieme, čo sa presne udialo mimo areálu štadióna OŠK Slovenský Grob, ale veríme, že celú záležitosť dopodrobna vyšetrí polícia, ktorá bola k incidentu privolaná, ako sme pri odchode zo štadióna po riadnom ukončení zápasu videli.

– K celému prípadu sme hneď v pondelok 19. 8. 2013 zaslali naše stanovisko prezidentovi BFZ p. Jurajovi Jánošíkovi, vedeniu BFZ, ako i OŠK Slovenský Grob. Toto stanovisko prikladáme i k tomuto listu.

– K predmetnej udalosti bude zorganizovaná na stredu 21. 8. 2013 o 10.00 h aj tlačová konferencia v priestoroch FK INTER Bratislava na Trnavskej ulici 33/C (budova PORKOS napravo od vchodu do areálu Pasienkov v smere od Trnavskej ulice), na ktorú Vás týmto pozývame.

Je nám veľmi ľúto, že už pomaly s pravidelnosťou sa po každom víkende dozvedáme z médií o násilí na štadiónoch i mimo nich, ktoré tam nemá čo hľadať. INTER Bratislava mal a má povesť klubu, ktorého fanúšikovia (aj vzhľadom na ich menšiu početnosť) boli vždy príkladom slušného povzbudzovania na domácom športovisku, ako i na športoviskách, na ktoré zavítali v pozícii hostí.

Dôrazne preto odsudzujeme a dištancujeme sa od negatívnych prejavov správania osôb, ktoré nechodia na športoviská prioritne za športom, ale kvôli iným dôvodom, ktoré sú nezlučiteľné so správaním slušného fanúšika. Rovnako budeme podporovať všetky opatrenia, prijaté za účelom očistenia športovísk od podobných nebezpečných prejavov.

Veríme, že i tento incident, ktorý sa udial mimo futbalového areálu OŠK, nebude spájaný v budúcnosti s menom INTER Bratislava v nijakom zmysle a v nijakých súvislostiach.

RNDr. Jozef Mihál (prezident Interu Bratislava, o.z.)

Ing. Anton Greguš (1. viceprezident Interu Bratislava, o.z.)

Ing. Jozef Šajánek (generálny manažér FK Inter Bratislava)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef MihálJuraj Jánošík
Firmy a inštitúcie FK Inter Bratislava