Polícia si počas volieb posvieti aj na kupovanie hlasov

Voľby
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – Polícia bude pri dohliadaní na sobotňajšie voľby venovať osobitnú pozornosť prípadom kupovania hlasov.

„Každý prijatý podnet alebo trestné oznámenie pre podozrenie z trestnej činnosti či priestupku preveríme,“ oznámila hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Polícia upozorňuje, že kto inému násilím alebo hrozbou násilia či ľsťou bráni v ústavnom práve voliť svojho kandidáta vo voľbách, dopúšťa sa trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb.

„Za takéto konanie, a to aj v prípade, že niekto občana k voľbe určitého kandidáta núti, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky,“ pripomína Baloghová. Ľudia majú podľa jej slov akékoľvek poznatky, ktoré môžu viesť k prípadom narušenia volieb, oznámiť na políciu alebo na číslo 158. Voľby do orgánov samosprávnych krajov budú v sobotu 9. novembra.

Polícia tvrdí, že je na voľby pripravená. „Policajné hliadky budú venovať zvýšenú pozornosť volebným miestnostiam, sídlam obvodných volebných komisií, volebných komisií samosprávnych krajov a sídlu Ústrednej volebnej komisie. Zvýšený výkon hliadok bude aj v miestach, kde môže prísť k porušeniu zákona,“ hovorí Baloghová.

V teréne budú aj pešie hliadky a tiež príslušníci kriminálnej polície. „V prípade potreby sú pripravené aj špeciálne policajné útvary a pyrotechnici,“ dodala policajná hovorkyňa.

Polícia ešte občanom pripomína, že každý volič je povinný sa pred hlasovaním preukázať občianskym preukazom. Oddelenia dokladov vybavia všetky žiadosti o vydanie občianskeho preukazu, ktoré budú podané najneskôr do štvrtka 7. novembra do jedenástej hodiny. Národné personalizačné centrum ministerstva vnútra ich vyrobí a rozdistribuuje tak, aby mohli byť vydané žiadateľom nasledujúci deň, teda piatok 8. novembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom