Polícia vyšetruje prominentného podnikateľa Kavalu, Erdogan ho nazval „tureckým Sorosom“

Recep Tayyip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: SITA/AP

ANKARA 16. novembra (WebNoviny.sk) – Istanbulská polícia zatkla 12 akademikov, podnikateľov a novinárov počas razií, ktoré sú súčasťou vyšetrovania združenia, ktoré viedol prominentný podnikateľ a aktivista.

Informovala o tom štátna tlačová agentúra Anadolu s tým, že medzi zadržanými sú aj profesorka Betül Tanbay z Bosporskej univerzity a Turgut Tarhanli z univerzity Bilgi či novinárka Cigdem Mater.

Vypočúvajú ich pre ich väzby so združením Anadolu Kültür, ktoré založil filantrop a podnikateľ Osman Kavala. Polícia podľa Anadolu pátra po ďalších ôsmich ľuďoch s väzbami na združenie.

Turecký Soros

Osmana Kavalu zatkli minulý rok a je vo vyšetrovacej väzbe pre údajné pokusy „odstrániť“ ústavný poriadok a vládu v Turecku. Zatiaľ proti nemu nevzniesli žiadne obvinenia.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Kavalu nazval „tureckým Sorosom„, čím odkazoval na amerického miliardára Georgea Sorosa, ktorého Nadácia otvorenej spoločnosti financuje projekty v oblasti vzdelávania, zdravotníctva, spravodlivosti a médií po celom svete. Provládne médiá Kavalu obviňujú z účasti na viacerých protivládnych sprisahaniach.

Pokus o prevrat

Od pokusu o prevrat z roku 2016 v Turecku zatkli tisícky ľudí za údajné napojenie na exilového duchovného vodcu Fethullaha Gülena, ktorého z daného pokusu obviňujú, alebo z napojenia na teroristické skupiny. Štátne inštitúcie tiež prepustili tisíce zamestnancov a úrady zatkli desiatky novinárov.

Z armády podľa ministra obrany prepustili od pokusu o prevrat viac ako 15-tisíc ľudí. Za takéto tvrdé postupy si Turecko vyslúžilo kritiku. Gülen obvinenia z údajného pokusu o prevrat popiera.

Pri inej operácii v piatok polícia zatkla v Turecku 86 ľudí, väčšinu bývalých zamestnancov letectva, a po ďalších 100 pátra, práve pre napojenie na Gülenovo hnutie, píše Anadolu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe George SorosRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan