Celohlavové rúška nosiť nemusíme, reaguje polícia na masívne šíriaci sa hoax

športoví fanúšikovia zoskupenia Ultras Slovan Pressburg a účastníci z celého Slovenska počas protestu pred Hlavnou stanicou v Bratislave proti platným opatreniam Matovičovej vlády v súvislosti s koronavírusom. Bratislava, 17. september 2020.
Bratislavu dnes čakajú dva veľké protesty proti vláde Igora Matoviča Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

Polícia SR popiera pravdivosť informácie, že od pondelka 19. októbra bude povinné nosenie celohlavových rúšok. Upozorňuje na to vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti.

Polícia tak reaguje na masívne šíriaci sa hoax v určitých skupinách na sociálnych sieťach. Policajti dodávajú, že to, ako a čím je možné prekryť dýchacie cesty, je zverejnené a určené na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.

Zneužitie fotografie

Policajný zbor tiež upozorňuje na zneužitie fotografie z protestu Za slušné Slovensko z roku 2018, ktorú niektorí používatelia sociálnych sietí spájajú s protestom zo 17. októbra.

Viac o téme: Koronavírus

Podtón takto upravenej fotografie je jasný, ukázať tisíce ľudí a spojiť to s dnešným (s protestom zo 17. októbra – pozn. SITA) nepovoleným protestom. Túto fotku z protestov z roku 2018 zrejme veľa ľudí nerozoznalo a tisíce ich ďalej zdieľalo,“ vysvetľujú policajti.

Použili vodné delo

Fotografia sa šíri v kontexte protestu, ktorý sa konal v sobotu 17. októbra pred Úradom vlády SR. Zúčastnení protestovali proti aktuálnym protiepidemiologickým opatreniam vlády.

Boli medzi nimi najmä športoví ultras a priaznivci kotlebovcov. Na mieste sa pod dozorom polície nachádzalo niekoľko stoviek ľudí.

Pred areál úradu vlády sa napokon počas protestu postavili policajti, na ktorých demonštranti začali hádzať kamene a fľaše a používať delobuchy. Zásahové zložky v reakcii na to použili proti protestujúcim slzný plyn či vodné delo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR