Polícia začala od pendlerov na hraniciach vyžadovať telefónne čísla. Nie je jasné prečo

Hraničný priechod Jarovce-Kittsee. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Podľa informácie viacerých občanov začala polícia od štvrtka vyžadovať na slovensko-rakúskej diaľnici od pendlerov nahlasovanie telefónnych čísiel. Na otázky občanov policajti tvrdia, že majú taký pokyn, ale nevedia, ako sa čísla budú ďalej spracovávať.

Na oficiálnom Facebooku polícia uviedla, že od dnešného rána evidujú každú osobu, ktorá prichádza na územie Slovenskej republiky. Plnia tak nariadenia vlády o zvýšenej kontrole hraničných priechodov. Evidencia značne predĺžila čakacie doby na hraničných priechodoch.

„Nutnosť viesť takúto evidenciu vyplýva z potreby vytvorenia prehľadu o osobách, ktoré sa vracajú zo zahraničia späť na Slovensko a na ktoré sa vzťahujú mimoriadne opatrenia,“ vysvetľuje polícia v statuse. Dodáva, že pracuje na tom, aby bol proces evidencie rýchlejší.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Podľa doterajších pravidiel sa na rakúsko-slovenských hraniciach karanténa netýka tých, ktorí majú pobyt v prihraničných oblastiach v pásme do 30 km od hraníc SR a majú pracovnoprávny vzťah v SR.

Na maďarsko-slovenskej hranici sa platí obdobná dohoda. Tu sa ale občania musia preukázať občianskym preukazom, pobytovou kartou a potvrdením od zamestnávateľa.

Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti v krajine zaviedli viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia, vrátane zatvorenia výchovno-vzdelávacích zariadení. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť. Celkovo je na Slovensku potvrdených 400 pacientov s ochorením Covid-19,

Oslovili sme políciu a čakáme na jej vyjadrenie.

>>> Správu aktualizujeme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom