Polícia začne vyšetrovať prepisy rozhovorov z Gorily

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
špionáž
Foto: Ilustračné foto: gizmodo.com
Jirko malcharek
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) – Polícia začne znovu preverovať informácie z údajného dokumentu SIS s názvom Gorila, ktorý poukazuje na údajnú politickú korupciu za druhej vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ).

Podľa denníka Sme to potvrdil minister vnútra Daniel Lipšic.

K obsahu spisu, ktorý niekto zverejnil na internete, sa zatiaľ nechce vyjadrovať.

„Medializované dokumenty obsahujú viaceré skutkové otázky, ktoré sa dajú pomerne ľahko potvrdiť alebo vyvrátiť,“ dodal pre Sme Lipšicov hovorca Gábor Grendel.

Sme pripomína, že materiály hovoria o zasahovaní finančnej skupiny Penta do politiky napríklad cez ministra hospodárstva Jirka Malchárka.

Ďalej o politických nomináciách, miliónových províziách či prepojení príslušníkov polície a SIS so záujmovými skupinami. SIS dokumenty nekomentuje, Penta ich označila za výmysly, Malchárek sa k nim vyjadrovať nechcel.

Policajné prezídium potvrdilo Sme, že Úrad boja proti korupcii prijal trestné oznámenie a rozhodne o ďalšom postupe. Trestné oznámenie pre Gorilu podali poslanci SaS. Jeden z nich Kamil Krnáč hovorí, že majú z viacerých zdrojov potvrdenú pravdivosť tvrdení v zverejnených prepisoch.

Prepisy odpočúvaných rozhovorov, ktoré unikli na verejnosť si môžete prečítať

TU

V minulosti bola snaha zamiesť celý prípad pod koberec,“ tvrdí Krnáč. SaS je podozrievaná, že jej minister obrany Ľubomír Galko zneužíval vojenskú tajnú službu na politické účely, spomenulo Sme.

Policajti v minulosti kauzu Gorila vyšetrovali. Prípad neskôr prevzala prokuratúra, ktorá vyšetrovanie zastavila. Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka v piatok pre televíziu Markíza povedal, že vyšetrovanie dospelo k záveru, že dokumenty s údajnými prepismi odpočúvaní nie sú autentické, „keďže sa nenašla žiadna nahrávka ani žiadny záznam na nejakom mediálnom nosiči, ktorý by svedčil o tom, že sú z tohto mediálneho nosiča alebo z tohto systému SIS.“ Trnka v utorok so Sme odmietol o kauze hovoriť.

SaS bude podľa poslanca Pavla Hladkého žiadať, aby branno-bezpečnostný výbor urobil prieskum v SIS. Aj keby neexistoval zvukový záznam, ako hovoril Trnka, záznamy o použití odpočúvaní by mali podľa Hladkého v tajnej službe zostať.

Odpocuvanie
Foto: timburl.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicDobroslav TrnkaGábor GrendelKamil KrnáčĽubomír Galko
Firmy a inštitúcie SIS Slovenská informačná služba