Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gasparovic
Prezident Ivan Gašparovič sa rozhodol z mnohých žiadostí vypočuť len jednu - muža, ktorý mal zákaz šoférovať. Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
7. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Politici dostali vysvedčenie, najhoršie dopadol Gašparovič

BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) – Slovenskí politici hovoria viac pravdu. Tvrdia to autori analýzy Vysvedčenie slovenských politikov 2013/2014 v rámci projektu Demagog.sk. Od septembra 2013 do júla 2014 analyzovali 2 286 faktických výrokov v 82 televíznych diskusiách, špeciáloch a iných výstupov politikov.

Z týchto výrokov bolo 67,2 percenta pravdivých. Pre porovnanie: v období september 2010 až jún 2011 odznelo 58,7 percenta pravdivých výrokov, od septembra 2011 do júna 2012 to bolo 61,5 percenta a v období od septembra 2012 do júna 2013 zaznamenali 64,2 percenta pravdivých výrokov.

O niečo lepší ako Gapšarovič bol Kaliňák

Od septembra 2013 do júna 2014 kvalifikovali ako nepravdivých 15,6 percenta výrokov. Zavádzajúcich bolo podľa nich 6 percent výrokov slovenských politikov. 11,2 percenta označili ako neoveriteľné výroky. Súčet percent nepravdivých a zavádzajúcich výrokov, teda takých, ktoré sa nezakladajú na fakticky správnych informáciách použitých v správnom kontexte, je takmer 22 percent, čo je porovnateľný výsledok s predchádzajúcimi monitormi.

Najvyšší pomer nepresných výrokov (nepravdivých a zavádzajúcich spolu) mal podľa štatistík tohto projektu od septembra 2013 do júna 2014 bývalý prezident Ivan Gašparovič – takmer 37 percent. O niečo lepší bol Robert Kaliňák – 30,8 percent a Vladimír Maňka takmer 27 % nepresných výrokov.

Najlepšie dopadol minister Lajčák

Najvyšší pomer pravdivých výrokov dosiahol minister zahraničných vecí Miroslava Lajčák – až 90 percent. Milan Kňažko a Radoslav Prochádzka mali o niečo menej než 80 percent pravdivých výrokov. Z politických strán najvyšší pomer pravdivých výrokov mala strana Sloboda a Solidarita (SaS).

Najnižší pomer nepresných výrokov dosiahla strana Most-Híd. Naopak, najhorší výsledok podľa oboch ukazovateľov – teda najnižší pomer pravdivých výrokov a najvyšší pomer nepresných výrokov, dosiahla strana NOVA, nasledovaná stranou Smer.

Projekt Demagog.sk vznikol v roku 2010. Rozrástol sa aj o český projekt Demagog.cz a funguje už aj v Poľsku a Maďarsku. Kompletná analýza diskusnej sezóny 2013-2014 je k dispozícii na stránke www.demagog.sk.

Odporúčané články

Kŕmenie zvyškami psom škodí, potrebujú vyváženú stravu Dôvera v politikov v Česku láme rekordy, Zeman stíha Klausa

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...