Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bez popisu Foto: SITA/Marián Peiger
7. januára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(9)

Pollák vyzýva mesto Košice, aby riešilo problém Mašličkova

KOŠICE 7. januára (WebNoviny.sk) – Vládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák v sprievode starostu košickej mestskej časti Luník IX Marcela Šaňu dnes navštívil osadu Mašličkovo v súvislosti s úmrtím dvoch detí.

Na Nový rok jedno dieťa, šesťmesačný chlapček, zahynul pri požiari chatrče. Počas prvého tohtoročného víkendu si zrejme tuhé mrazy vyžiadali život štvormesačného chlapčeka. Jeho rodičia zistili, že nežije potom, ako sa v nedeľu dopoludnia zobudili. Pollák vyslovil ľútosť nad oboma tragédiami v osade.

Na brífingu s novinármi Pollák povedal, že v rámci pomoci priniesol pre deti teplé oblečenie a deky. Ako uviedol starosta Marcel Šaňa, mestská časť zo svojho skromného rozpočtu poskytla 900 eur. “Za päťsto eur sme kúpili pre obyvateľov Mašličkova drevo, po dvesto eur sme poskytli dvom rodinám, ktoré postihla tragédia,” povedal Šaňa.

Pollák uviedol, že mestská časť i mesto mali viaceré možnosti na získanie podpory pre riešenie životných podmienok obyvateľov tejto lokality, no nevyužili ich. Vyzýva vedenie mesta a mestskej časti, aby začali riešiť situáciu na Luníku IX a v rómskej osade Mašličkovo.

“Vyzývam mesto Košice, mestskú časť Košice – Lunik IX a obce, na území ktorých sú rómske komunity, aby neprijímali rozhodnutia, ktorými sa zhoršuje životná úroveň obyvateľov osád a ktoré majú nezvratné následky najmä na deti. Mesto Košice, mestská časť Košice – Lunik IX a ďalšie obce môžu využívať zdroje zo štátneho rozpočtu a štrukturálnych fondov EÚ na rozvojové programy, do realizácie ktorých zapoja obyvateľov rómskych komunít v Košiciach. Trvám na tom, aby sa Rómovia podieľali na zlepšovaní svojich životných podmienok. Ich účasť na spolurozhodovaní a realizovaní opatrení, ktoré im prinesú zmenu v zlepšení životnej úrovne, je nutná,” uviedol Pollák.

Mesto podľa Polláka nepredkladalo projekty a nevyužilo všetky existujúce možnosti dostatočne. “Nevyužili finančné zdroje na zvyšovanie zamestnanosti a na podporu technológií, v rámci ktorých by sa zamestnali Rómovia. Nepožiadali o finančné zdroje na výstavbu nájomných bytov nižšieho štandardu zo Štátneho fondu rozvoja bývania,” uviedol Pollák.

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity navrhuje na riešenie situácie na Luníku IX viaceré opatrenia. “Na prekonanie kritického obdobia sme pripravení použiť finančné zdroje z rezervy Dotačnej schémy Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity na zabezpečenie unimobuniek pre obyvateľov Mašličkova, ktoré by boli umiestnené na území Luníka IX. Opätovne navrhujeme presunúť unimobunky z Nižnej Myšle do Košíc, ktoré by dočasne využívala časť obyvateľov, ktorí boli z dôvodu nevyhovujúceho technického stavu obytných budov vysťahovaní bez náhrady na bývanie,” doplnil Pollák.

Unimobunky pôvodne stáli na Luníku IX, mali však elektrické vykurovanie, čo bolo pre rómske rodiny drahé. Mesto ich po povodni a zosuvoch v roku 2010 poskytlo pre obec Nižná Myšľa a bývali v nich obyvatelia, ktorí museli evakuovať svoje domy.

O vyjadrenie agentúra SITA požiadala aj košický magistrát. Ako uviedla hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová, k uvedenej problematike sa mesto vyjadrí v piatok.

Odporúčané články

Štát dá tisíce eur na 81 projektov pre Rómov Takmer každá rómska žena je týraná, ukázal prieskum

Témy

Diskusia

frcofrcko p.polak ,kolko tych diek ste doniesli a vôbec načo?plat mate isto pekny tak ho darujte ciganom,vyzyvate mesta a čo ste vy osobne spravili?ked sa necedia prisposobit tak ich treba nechcat tak,tym ktorý maju zaujem sa starat o deti prosim poskytnut... dik more Cigan si cez leto drevo nenakradne, pretoze by sa spotil. Kradne ho iba v zime, pretoze dva razy sa zohreje: prvykrat ked ho kradne, druhykrat ked nim zatopi. Ja SVK Nič nepovedal, čo by aspoň trochu pripomínalo návrh na riešenie. Len otrčená ruka - štát daj. Som zvedavý kto dokáže spracovať projekt aby sa dali využiť štrukturálne fondy EÚ na chatrče. Tí z Luniku IX totiž v ničom inom nedokážu... J57 Rómovia sa majú zapájať do čerpania štrukturálnych fondov EÚ, keď ani naši podnikatelia ich nevedia čerpať? To pripomína ten prieskum, keď telefonovali dôchodcom a maloletým deťom, čo vedia o štrukturálnych fondoch EÚ. No s prepáčením vedia veľké... no, nesluší sa... kua kto bude stále na tých morgošov stále robiť-čím viac ich pokape tým sa bude táto potkania háveď viac množiť,lebo trtkačka je ich spôsob obživy a tak každú po treťom povinne sterilizovať a cigoša po tridsiatke vykastrovať a potom nech spia...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

DRAN.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Dámskajazda

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

NAJKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...