Poľské mestá nepriateľské k LGBT komunite nedostanú európske granty, ich žiadosti zamietli

dúha, LGBT
Foto: ilustračné, Getty Images

Európska únia (EÚ) zamietla žiadosti o granty šiestich poľských miest, ktoré sa vyhlásili za „zóny bez LGBT“ alebo zakázali kampaňovanie na podporu práv párov rovnakého pohlavia.

V stredu to v Bruseli potvrdil hovorca EÚ Adalbert Jahnz s tým, že zamietli šesť žiadostí v rámci programu družobných miest, ktorý podporuje aktivity spájajúce komunity v rôznych krajinách.

Diskrimináciu netolerujú

Názvy miest odmietol menovať, pretože by to porušilo pravidlá proti identifikácii zamietnutých žiadateľov.

O zamietnutí žiadostí sa na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter vyjadrila aj eurokomisárka pre rovnosť Helena Dalli. Všetkých 27 členských štátov „musí rešpektovať hodnoty EÚ a základné práva,“ napísala.

„V EÚ nemožno tolerovať diskrimináciu akéhokoľvek druhu. Hodnoty Únie sa musia podporovať vo všetkých programoch financovaných EÚ,“ tweetoval zase eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders.

V rámci programu Družobných miest, ktorý spája dve alebo viac komunít v rôznych štátoch a podporuje ich spoločné programy pre vývoj, môžu obce získať až do 25-tisíc eur.

Hrozba pre tradičné hodnoty

Niektorí žiadatelia z Poľska dostali finančnú podporu z programu, píše agentúra AP.

Poľská pravicová vláda predstavuje práva LGBT ľudí ako hrozbu pre tradičné katolícke hodnoty krajiny a národnú identitu, pričom je proti manželstvám párov rovnakého pohlavia.

Pozície vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) inšpirovali niektoré miestne úrady vyhlásiť ich obce ako „zóny bez LGBT“ alebo k opozícii hnutia za práva LGBT ľudí.

Ich vyhlásenia nemajú žiadnu právnu moc ani dôsledky, ale EÚ ich považuje za vysoko diskriminačné.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adalbert JahnzDidier ReyndersHelena Dalli
Firmy a inštitúcie Európska úniaPrávo a spravodlivosť (PiS)