Poľskí colníci zhabali na letisku vo Varšave záznamy komunistických bezpečnostných služieb

Zhabané komunistické nahrávky v Poľsku
Kazety s nahrávkami z čias komunizmu, ktoré boli zadržané na letisku vo Varšave. Foto: Krajowa Administracja Skarbowa/AP

Colníci na letisku vo Varšave objavili a zhabali vzácne historické dokumenty a záznamy poľských komunistických bezpečnostných orgánov z rokov 1967 a 1968, ktoré smerovali do Spojených štátov.

V piatok to agentúre AP potvrdil poľský Ústav národnej pamäti (IPN). Odosielateľa ani adresáta v USA úrady nemenovali.

Viac než sto nahrávok

Materiály popisovali situáciu a názory vo vnútri komunistickej Poľskej zjednotenej robotníckej strany, ktorá bola v tom čase pri moci, a tiež spoločenské nálady medzi študentmi, umelcami, intelektuálmi a pracovníkmi v čase vedúcom k a počas protestov študentov v roku 1968 a počas antisemitskej kampane, uviedol zástupca generálneho prokurátora Andrzej Pozorski.

Tieto udalosti viedli k zmene vedenia strany a vo vláde v roku 1970.

Pozorski vysvetlil, že 11 súborov písaných dokumentov a viac ako 100 nahrávok vyrobili vtedajšie ministerstvo vnútra a regionálne orgány milícií.

Začalo sa vyšetrovanie

Colníci ich odovzdali IPN, ktorý sa venuje analýze historických dokumentov, najmä z čias druhej svetovej vojny a komunizmu, a kde Pozorski pôsobí ako hlavný vyšetrovateľ.

Vyšetrovatelia v súvislosti s nálezom začali vyšetrovanie a prehľadali dom odosielateľa.

Poľské zákony totiž ukladajú povinnosť ľuďom vlastniacim historické dokumenty, aby ich odovzdali IPN alebo skončili na maximálne osem rokov vo väzení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrzej Pozorski