Poľskí experti pátrali po nacistickom vlaku, žiadny nenašli

Nacistický tunel
Časť podzemného systému, ktorý vybudovali nacisti počas druhej svetovej vojny v oblasti poľského mesta Walbrzych. Foto: SITA/AP

Varšava 15. decembra (WebNoviny.sk) – Poľskí geológovia dnes oznámili, že nenašli žiadne stopy po nacistickom vlaku s pokladom z druhej svetovej vojny na mieste, kde mal byť údajne ukrytý. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Experti z Univerzity vied a technológií v poľskom Krakove minulý mesiac skúmali toto miesto vo Walbrzychu na juhozápade Poľska s použitím magnetických a gravitačných metód. Šéf tímu Janusz Madej však dnes uviedol, že podľa výsledkov prieskumu „tam môže byť tunel, ale nie je tam žiaden vlak“.

Tento záver sa týka iba jednej z mnohých lokalít v oblasti mesta Walbrzych, kde sa podľa tvrdení bádateľov zrejme nachádzajú tunely z vojny a dokonca aj vlak s pokladom. Nacisti totiž počas druhej svetovej vojny postavili v horách okolo Walbrzychu systém podzemných tunelov. Historici majú odlišné názory na to, či boli zamýšľané ako úkryty alebo tajná továreň na výrobu zbraní.

Madej dnes predstúpil pred novinárov na tlačovej konferencii vo Walbrzychu. Ešte pred ním jeden z bádateľov Piotr Koper vyhlásil, že výsledky jeho prieskumu naznačujú, že tajný tunel na danom mieste je, a niektoré údaje získané geologickými zariadeniami naznačujú aj existenciu ukrytého vojnového vlaku. Koper podnikol prieskumy ešte skôr ako geológovia.

Koper a ďalší bádateľ Andreas Richter tento rok nahlásili úradom vo Walbrzychu, že sa im podarilo lokalizovať stratený nacistický obrnený vlak a že je ukrytý v tajnom tuneli so železničnou traťou v tomto meste. Úrady preto požiadali expertov na geológiu, aby tvrdenie mužov preverili.

Podľa miestnej legendy nacisti ukryli vlak so zlatom a cennosťami ešte počas vojny v neďalekom tajnom tuneli, keď na konci druhej svetovej vojny, v roku 1945, utekali pred Červenou armádou. Oblasť patrila v tom čase Nemecku, ale po vojne, keď sa prekresľovali hranice, sa stala súčasťou Poľska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom