Poľsko, Maďarsko a Česko dostali mesiac na zmenu postoja k utečencom, hrozí im súd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Utečenci, migranti
Foto: ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 26. júla (WebNoviny.sk) – Tri stredoeurópske krajiny, ktoré odmietajú akýkoľvek podiel na prerozdeľovaní utečencov, majú mesiac na to, aby si svoj názor ešte rozmysleli. Maďarsku, Českej republike a Poľsku potom hrozí, že sa dostanú pred Súdny dvor EÚ. Únia v stredu pristúpila k ďalšej fáze takzvaného „priestupkového konania„. Rovnako, ako prvý krok, ku ktorému únia pristúpila v júni, spočíva v zaslaní listu do Prahy, Budapešti a Varšavy.

Zatiaľ čo v júni išlo len o upozornenie, po ktorom sa krajiny mali vyjadriť, ako si ďalej predstavujú svoju účasť na systéme prerozdeľovania utečencov, tentoraz Brusel posiela do troch „neposlušných“ krajín dokument, ktorý sa v právnej reči volá odôvodnené stanovisko, a po jeho neuposlúchnutí by sa už únia mohla obrátiť na Súdny dvor EÚ.

Neprejavili najmenšiu ochotu

Stále je ešte čas všetko zmeniť a vrátiť sa naspäť do normálu,“ vyhlásil v stredu v Bruseli európsky komisár pre otázky migrácie, vnútorných záležitostí a občianstva Dmitris Avramopoulos. Prahu, Varšavu a Budapešť kritizoval, že od začiatku „priestupkového konania“ neprejavili ani najmenšiu ochotu začať sa podieľať na prerozdeľovaní utečencov.

Avramopoulos na druhej strane ocenil iné členské krajiny EÚ, ktoré podľa neho začali ochotnejšie pristupovať k prijímaniu utečencov z Grécka a Talianska a prerozdeľovanie žiadateľov o azyl z krajín, v ktorých ich je najviac, sa tak konečne trochu rozprúdilo. Špeciálne v tejto súvislosti spomenul Švédsko, Fínsko, Lotyšsko, Litvu, Luxembursko a Maltu.

Taliansko potrebuje podporu

Jún bol podľa neho v tomto zmysle rekordným mesiacom, keďže v rámci prerozdeľovania utečencov ich viac ako 2000 premiestnili z Grécka a takmer tisíc z Talianska. Podľa Avramopoulosa sa tak ukazuje, že „ak je politická vôľa, relokácie fungujú„.

Komisár zároveň vyzval aj ostatné krajiny, aby sa do projektu zapojili v čo najvyššej miere a pomohli tak krajinám, na ktoré utečenecká kríza doľahla najťažšie. „Taliansko stále potrebuje našu podporu,“ vyhlásil grécky eurokomisár.

Informácie pochádzajú z webstránky euobserver.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ECJ Európsky súdny dvor