Poľsko odmieta Putina na spomienkach na Osvienčim v Prahe

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP

VARŠAVA 8. januára (WEBNOVINY) – Český premiér Bohuslav Sobotka vo štvrtkovom vyhlásení poprel informácie o jeho telefonáte s predsedníčkou poľskej vlády Ewou Kopaczovou v súvislosti s nespokojnosťou Varšavy s konaním spomienkových akcií pri príležitosti 70. výročia oslobodenia nacistického koncentračného tábora Auschwitz (Osvienčim).

Reagoval tak na informácie poľského denníka Gazeta Wyborcza. Ten sa odvoláva na vládne zdroje, ktoré hovoria o poľskej nespokojnosti najmä vo svetle možnej účasti ruského prezidenta Vladimira Putina na januárovom podujatí organizovanom Európskym židovským kongresom.

Putina ešte v novembri pozval do Prahy jeho český náprotivok Miloš Zeman. Podľa poľského vládneho zdroja je „zvláštne, že Česi, ktorí nie sú stúpenci ostrých sankcií proti Rusku, dávajú Putinovi darček, keď organizujú konkurenčné oslavy“ voči tým poľským.

V nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz zahynulo viac než milión ľudí, prevažne európskych Židov, ale tiež nežidovských Poliakov, sovietskych zajatcov, Rómov a protinacistických bojovníkov. Mnohých poslali do plynových komôr, iní sa upracovali na smrť ako zotročení robotníci. Nacistické Nemecko tábor v okupovanom Poľsku prevádzkovalo od roku 1940, až kým ho 27. januára 1945 neoslobodila sovietska Červená armáda.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bohuslav SobotkaMiloš ZemanVladimir Putin