Poľsko s Litvou sa stali terčmi rozsiahleho kybernetického útoku, podozrievajú Rusko

Kybernetický útok
Podľa Litvy ide o komplexný kybernetický útok. Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

Poľsko a Litva sa stali terčmi kybernetického dezinformačného útoku, ktorý sa podľa všetkého zameriava na oslabenie vzťahov medzi krajinami. Informuje o tom agentúra AP.

Súčasťou útoku bolo zverejnenie falošnej tlačovej správy od litovskej pohraničnej stráže, ktorá tvrdila, že prichytili poľského diplomata, ako do Litvy pašuje narkotiká, zbrane, výbušniny a extrémistický materiál, uviedol šéf poľských bezpečnostných služieb Stanislaw Zaryn.

Vinníkom môže byť Rusko

Tiež k nemu patrí falošné konto na sociálnej sieti Facebook, ktoré predstieralo, že patrí regionálnemu poľskému predstaviteľovi a šírilo „spravodajstvo“ v poľštine, vysvetlil v stanovisku.

„Spôsob vykonania útoku, skutočnosť, že sa zameriaval na vzťahy medzi Poľskom a Litvou, a skutočnosť, že to bola ďalšia kybernetická kampaň tohto druhu, umožňujú dospieť k záveru, že vinníkom môže byť Rusko,“ uviedol Zaryn.

Komplexný útok

Litovské ministerstvo zahraničia uviedlo, že spolupracuje s ďalšími inštitúciami v krajine a určili, že je to „komplexný kybernetický útok“.

Ako dodalo, zaznamenali „nárast kyberneticko-informačných útokov zameraných na narušenie priateľských vzťahov medzi Litvou a Poľskom a na vyvolanie nezhôd“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom