Poľský novinár sa mal vyhrážať poslancom, jeho veci skonfiškovala polícia

Poľská polícia
Poľské úrady zhabali veci novinára. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Poľská polícia skonfiškovala počítačové vybavenie novinára z liberálnych novín Gazeta Wyborza, ktorý vyšetroval vládu krajiny. Veci Piotrovi Bakselerowiczovi zhabali v sobotu v meste Zielona Góra, ktoré sa nachádza 450 kilometrov od Varšavy. Raziu a konfiškáciu nariadila varšavská polícia.

Zástupca šéfredaktora denníka Roman Imielski povedal, že razia u Bakselerowicza sa uskutočnila bez príkazu a ide proti „základnému právu na novinárske tajomstvo v demokracii“. V článku, ktorý vyšiel v sobotu na webstránke novín, uviedol, že nemajú pochýb o tom, že razia mala zastrašiť novinárov Gazety.

Pomsta za články

Varšavská polícia sa vyjadrila, že sa nezameriavala konkrétne na novinára. Ako uviedla, poľskí poslanci dostali urážlivé správy s vyhrážkami a tí ich nahlásili polícii. Správy vystopovali na IP adresu, ktorá ich priviedla k novinárovi.

Bakselerowicz poprel, že by posielal akékoľvek vyhrážky. „Nikomu som sa nikdy nevyhrážal. Podľa mňa je to provokácia alebo pokus o pomstu za písanie nevyhovujúcich článkov,“ vyjadril sa novinár.

Novinári sa odmietajú podvoliť

Editori Gazety Wyborze medzičasom sľúbili, že využijú všetky právne prostriedky na ochranu ich novinárov pred obťažovaním zo strany autoritárskych orgánov.

„Vyhlasujeme, že sa nepodvolíme represii a nenecháme sa zastrašiť. Kritizovať všetku moc a odhaľovať jej zneužívanie je našou občianskou a demokratickou povinnosťou. Aj vtedy, keď sa zneužívanie moci týka našich novinárov i nás samých,“ uviedli.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom