Poľský parlament odobril staro-novú vládu premiéra Tuska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tusk, komorowski
Poľský prezident Bronislaw Komorowski (vľavo) v piatok odsúhlasil zloženie novej vlády, na ktorej čele bude opäť stáť premiér Donald Tusk. Foto: SITA, AP

Zoznam členov novej poľskej vlády:

Donald Tusk (PO, premiér *)

Waldemar Pawlak (PSL, podpredseda vlády, minister hospodárstva *)

Radoslaw Sikorski (PO, minister zahraničných vecí *)

Tomasz Siemoniak (PO, minister obrany *)

Jacek Rostowski (PO, minister financií *)

Marek Sawicki (PSL, minister pôdohospodárstva *)

Bogdan Zdrojewski (PO, minister kultúry *)

Barbara Kudrycka (PO, ministerka vedy *)

Elzbieta Bienkowska (PO, ministerka pre regionálny rozvoj *)

Tomasz Arabski (PO, minister bez kresla)

Mikolaj Budzanowski (nezávislý, minister hospodárstva)

Jacek Cichocki (nezávislý, minister vnútra)

Michal Boni (nezávislý, minister pre e-government)

Jaroslaw Gowin (PO, minister spravodlivosti)

Bartosz Arlukowicz (PO, minister zdravotníctva)

Wladyslaw Kosiniak-Kamycz (PSL, minister práce)

Slawomir Nowak (PO, minister dopravy)

Krystyna Szumilasová (PO, ministerka školstva)

Marcin Korolec (nezávislý, minister životného prostredia)

Joanna Muchová (PO, ministerka športu)

* Pôsobil(-a) aj v predošlom kabinete

VARŠAVA 19. novembra (WEBNOVINY) – Poslanci poľského Sejmu vyslovili v sobotu dôveru novej vláde premiéra Donalda Tuska.

Za jeho čiastočne obnovený staronový kabinet hlasovalo v 460-člennej dolnej komore 234 poslancov, proti bolo 211 zákonodarcov a dvaja sa zdržali. Výsledok nie je prekvapením, keďže vládna koalícia zložená z Tuskovej Občianskej platformy (PO) a menšej Poľskej ľudovej strany (PSL) disponuje v Sejme 235 hlasmi.

Poľský prezident Bronislaw Komorowski v piatok odsúhlasil zloženie novej vlády, na ktorej čele bude opäť stáť premiér Donald Tusk.

Jeho Občianska platforma (PO) si v októbrových voľbách zabezpečila víťazstvo a krátko na to vytvorila vládnu koalíciu s Poľsku ľudovou stranou (PSL). Oba subjekty vytvorili vládu aj pred štyrmi rokmi a množstvo jej členov tak zostáva vo svojich kreslách.

Vláda prisľúbila zníženie deficitu

Nová poľská vláda v piatok prisľúbila zníženie budúcoročného deficitu štátneho rozpočtu pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo je v súlade s pravidlami Európskej únie. Do konca roku 2015 vláda dokonca plánuje zníženie rozpočtového deficitu pod 1 % HDP a zníženie verejného dlhu pod 52 % HDP.

Predseda vlády Donald Tusk tiež uviedol, že Poľsko sa nenechá vyčleniť z rozhodovaní, ktoré by mohli ovplyvniť budúcnosť eurozóny, do ktorej by chcelo jedného dňa vstúpiť. „Skutočnou dilemou je, ako byť v strede Európy, a nie ako sa ocitnúť na jej okraji alebo úplne mimo nej. Zámerom mojej vlády bude vyjednať pre Poľsko čo najsilnejšiu pozíciu v Európe,“ uviedol Tusk.

Profil Donalda Tuska

Donald Franciszek Tusk má 54 rokov a narodil sa v severopoľskom prístavnom meste Gdansk, rodisku protikomunistického hnutia Solidarita. Začiatkom 80. rokov úspešne ukončil štúdiá na Gdanskej univerzite v odbore história.

Ešte počas svojich študentských čias sa stal členom Solidarity vedenej neskorším poľským prezidentom a laureátom
Donald Tusk
Foto: SITA, AP

Nobelovej ceny mieru Lechom Walesom.

Do pádu komunizmu sa aktívne zapájal do disidentských akcií a pôsobil ako novinár, pre svoje aktivity sa však nemohol zamestnať v štátnej sfére. Po páde komunizmu sformoval liberálnu stranu a v roku 1991 stáva sa poslancom poľského parlamentu, no v predčasných voľbách o dva roky neskôr jeho strana prepadla. Tusk si to vynahradil v roku 1997, keď sa po voľbách stal členom hornej komory parlamentu a následne aj jej podpredsedom.

V roku 2001 spoluzakladá Občiansku platformu (PO) a jeho strana sa stáva najsilnejšou opozičnou silou v dolnej komore, ktorej sa stáva podpredsedom. O dva roky neskôr sa Tusk dostáva do čela PO v roku 2005 ho strana vyberá za kandidáta na post prezidenta. V druhom kole hlasovania ho však poráža Lech Kaczynski, ktorý minulý rok tragicky prišiel o život. Po voľbách v tom istom roku sa k moci dostáva aj Lechovo dvojča Jaroslaw, ktorého Právo a Spravodlivosť (PiS) poráža Tuskovu Občiansku platformu. Kaczynského nestabilná vláda však po dvoch rokoch padá a voľby v roku 2007 jasne vyhráva PO. Tusk sa prvýkrát stáva poľským premiérom. Poliaci vyjadrili jeho strane podporu aj v minulomesačných voľbách, ktoré vyhralo pred PiS.

Tusk je zástancom voľného trhu, liberálnych hodnôt a silnej euroatlantickej integrácie. Počas svojho pôsobenia na čele krajiny zlepšil vzťahy s Ruskom a Nemeckom, ktoré naštrbil jeho predchodca, konzervatívec Kaczynski. Jeho prvé funkčné obdobie bolo však poznačené hádkami s jeho bratom Lechom, s ktorým sa nevedeli dohodnúť napríklad ani na tom, kto bude chodiť na summity lídrov Európskej únie. Napätie vystupňoval ratifikačný proces Lisabonskej zmluvy, ktorú Kaczynski nakoniec pod tlakom podpísal ako predposledný prezident v Európskej únii.

Donald Tusk je ženatý a má dve deti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bronislaw KomorowskiDonald TuskJacek RostowskiLech KaczynskiRadoslaw Sikorski