Pomôžte nám s Orbánom, vyzývajú Clintonovú bývalí disidenti

Viktor Orbán
Viktor Orbán Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 27. júna (WEBNOVINY) – Skupina bývalých maďarských disidentov, ktorí zohrali kľúčovú rolu pri páde komunizmu v krajine pred 22 rokmi, adresovala americkej ministerke zahraničných vecí Hillary Clintonovej žiadosť, aby pomohla uchovať v ich krajine demokraciu. Súčasná vláda premiéra Viktora Orbána totiž podľa nich demokraciu postupne demontuje.

Clintonová pricestuje vo štvrtok na návštevu Budapešti, kde sa stretne s premiérom Orbánom, ministrom zahraničných vecí Jánosom Martonyim, ako aj predstaviteľmi mimovládnych organizácií. Zúčastní sa aj na slávnostnom otvorení Lantosovho centra, pomenovaného podľa maďarského rodáka, dlhoročného amerického kongresmana a známeho bojovníka za ľudské práva Toma Lantosa.

„Maďarsko sa štandardom, ktoré presadzoval Tom Lantos, bohužiaľ rýchlo vzďaľuje. Historická návšteva Georgea Busha v roku 1989 pomohla Maďarom vybojovať si demokraciu. Vaša terajšia návšteva by mohla slúžiť ako prevencia pred jej zničením,“ píše sa v liste, pod ktorým sú podpísaní okrem iných bývalý starosta Budapešti Gábor Demszky či spisovateľ György Konrád.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor Orbán