Poprad zdolal Bystricu a ujal sa vedenia v sérii 3:2

Bez názvu
Vpredu Arne Kroták (Poprad), za ním hostia Juraj Cebák a Ivan Fedor v piatom semifinálovom zápase hokejovej Slovnaft extraligy medzi HK Poprad a HC 05 Banská Bystrica Foto: SITA/Gabriel Lipták

POPRAD 22. marca (WEBNOVINY) – Hokej – Slovnaft extraliga 2010/2011 – semifinále play-off – piaty zápas (hrá sa na 4 víťazstvá):

HK Poprad – HC 05 Banská Bystrica 4:3 po predĺž. (2:3, 0:0, 1:0 – 1:0) /stav série 3:2/

Góly: 5. J. Brejčák (Suchý, Škovira), 10. Kuľha (Suchý, Škovira), 43. Svitana (Mlynarovič, Wanvig), 66. Svitana – 13. M. Hudec (Cebák), 14. Hvila (Tománek, Bambúch), 18. Lažo (M. Hudec, Šechný)

Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše: Škovira 10 min za filmovanie pádu a 10 za nešportové správanie – Kolba 10 min + DKZ za nešportové správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc, Grečko – Novák, Stano, 4404 divákov

Poprad: Lipovský (18. Melicherčík) – J. Brejčák, Suchý, Jasečko, D. Brejčák, Kramár, Malina, Reitmayer – Kuľha, Lundberg, Škovira – A. Kroták, Klouda, Rapáč – J. Kopecký, Svitana, Wanvig – Vandas, Mlynarovič, Paločko – Takáč

B. Bystrica: Šimonovič (10. Fedor) – Cebák, Cuník, Biro, Kolba, Kubka, Bambúch, Vantroba, Bendík – Lažo, M. Hudec, Weissmann – Tománek, Hlinka, Hvila – Paľov, Šechný, J. Sýkora – Rumpel, Češík, Kútny

V elektrizujúcej atmosfére, ktorú vytvorilo domáce publikum, začali oba tímy zostra s cieľom čo najrýchlejšie vsietiť úvodný gól. K streleckým pokusom sa častejšie dostávali Popradčania, ale strely Svitanu a Wanviga do čierneho ešte nemierili. V 5. min to domácim útočníkom predviedol obranca J. Brejčák, keď sa v presilovke preštrikoval cez bystrických bekov a pomedzi nohy zasunul. Popradský uragán pokračoval naďalej a hostia miestami nevedeli, kde skôr skočiť. Pod tlakom sa navyše dopúšťali nedovolených zákrokov, čo Popradčania potrestali druhýkrát v 10. min, keď druhú presilovku premenil na gól Kuľha po strele od modrej. Hostia neustále zohrievali trestnú lavicu, čo však malo paradoxne opačný efekt – domáci poľavili z nasadeného tempa a v koncentrácii, čo sa im veľmi rýchlo vypomstilo. V 13. min fatálnu chybu domácej obrany potrestal ukážkovým blafákom Hudec a o minútu neskôr už bolo vyrovnané, keď sa v skrumáži pred Lipovským najlepšie zorientoval Hvila. Bystričania, ktorí boli už takmer na kolenách, tak boli opäť v hre, do zápasu ich vrátili sami Popradčania. To nebolo z ich strany všetko, keď v 18. minúte zasadil ďalší úder Lažo, ktorý strelou pomedzi nohy zabezpečil hosťom vedenie – 2:3. Divokú úvodnú časť podčiarkol aj fakt, že obaja brankári sa nechali vystriedať – v 10. min Šimonovič a v 18. min Lipovský.

V prostrednej časti sa oba tímy upokojili a začali taktické manévre. Hral sa o poznanie pomalší hokej ktorému dominoval aktívny forčeking hostí, ktorým nedovolili domácim rozvinúť ich kombinačnú hru a držali ich na dištanc. Ojedinelé nebezpečné situácie vyriešili obaja gólmani, a tak išli mužstvá do kabín za nezmeneného stavu.

Nevýraznú druhú tretinu vynahradilo záverečné dejstvo, v ktorej sa vrátil dramatický hokej. Náboj jej dal vyrovnávajúci gól Svitanu v 43. min a oba tímy začínali odznova. Poprad si na dlhé minúty vytvoril územnú prevahu a dobýjal bránku Fedora, pri ktorom stálo šťastie v 49. min po strele Kloudu. Od tohto momentu sa však začalo hrať opatrnejšie a oba tímy začali vyčkávať na chybu súpera. Najmä šance Kloudu, Kuľhu a Rumpela volali po góle, ale skóre sa nemenilo. V predĺžení sa v prvej päťminútovke strelci nepresadili, ale v 66. min rozhodol o dôležitom treťom víťazstve Popradu v sérii Patrik Svitana. Šiesty zápas je na programe vo štvrtok 24. marca v Banskej Bystrici.

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): „Opäť sme mali vynikajúci úvod a viedli sme 2:0. Potom však prišla pasáž, v ktorej bola Bystrica aktívnejšia. Túto pasáž by som radšej nehodnotil. V tretej tretine sme vyvinuli maximálnu iniciatívu a súpera sme nepustili do vážnejšej príležitosti. Našu prevahu sme korunovali v predĺžení a môžem povedať, že naše víťazstvo je zaslúžené.“

Vladimír Országh (asistent trénera B. Bystrice): „Začali sme dosť zle a prehrávali sme 0:2. Mali sme pár vylúčených, čo sme prežili a to mužstvo nakoplo. Dostali sme sa k veľkému obratu a vyzeralo to tak, že to môžeme dotiahnuť do víťazného konca. Urobili sme pár individuálnych chýb, ktoré nás stáli zápas. Myslím si, že v predĺžení už obe mužstvá čakali na samostatné nájazdy, v predĺžení však rozhodol gól, keď popradský hráč išiel do troch našich a perfektne trafil. Neostáva nám nič iné len sa otriasť a chceme sa do Popradu ešte vrátiť.