Poriadok v národnej rade zabezpečí Parlamentná stráž, poslanca bude môcť vyviesť z rokovacej sály

Miroslav Suja, Igor Matovič
Poslanec Miroslav Suja oblial v parlamente ministra financií Igora Matoviča pohárom vody. Foto: www.facebook.com

Zabezpečiť poriadok a bezpečnosť v budove Národnej rady SR (NR SR) vrátane rokovacej sály má Parlamentná stráž. Zaviesť sa má od januára budúceho roka. Stráž dostane oprávnenie vyviesť poslanca z rokovacej sály.

Vyplýva to z novely zákona o rokovacom poriadku, ktorú parlament schválil 85 hlasmi zo 122 prítomných.

Úlohy, organizáciu a riadenie Parlamentnej stráže, ako aj práva a povinnosti jej príslušníkov, má ustanoviť osobitný zákon.

Zatiaľ to postrážia ochrankári

Do jeho prijatia vyvedie poslanca vykázaného z rokovacej sály na základe pokynu predsedajúceho príslušník Policajného zboru zaradený v službe ochrany určených osôb.

Novela stanovuje, že ak vykázaný poslanec ani po opätovnej výzve predsedajúceho neopustí rokovaciu sálu, predsedajúci preruší schôdzu národnej rady na čas nevyhnutne potrebný na obnovenie poriadku a vykázaného poslanca môže dať vyviesť.

Vykázaný alebo vyvedený poslanec má právo v dni, v ktorom bol vykázaný alebo vyvedený, zúčastniť sa na hlasovaní o každom návrhu okrem hlasovania o procedurálnych návrhoch.

Sankcia bude prísnejšia

Vzhľadom na to, že vyvedenie poslanca z rokovania národnej rady je vážnejším narušením poriadku a bezpečnosti v rokovacej sále ako vykázanie poslanca, zavádza sa aj prísnejšia sankcia za takéto porušenie zákona.

Ak by bol poslanec vyvedený z rokovania národnej rady, stráca nárok na dva platy, funkčné príplatky a paušálne náhrady, ktoré by mu inak patrili nasledujúce dva mesiace.

Pokiaľ ide o rokovanie parlamentných výborov, predsedajúci bude môcť vykázať poslanca pri opakovanom narúšaní poriadku. Neráta sa však s tým, že by bolo možné poslanca z výboru vyviesť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky