Portugalci štrajkujú, reštrukturalizácii dlhu sa dá vyhnúť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Portugalsko
Foto: SITA/AP

LONDÝN 22. marca (WEBNOVINY) –

Holandsko nevylučuje odpisy dlhov ďalších štátov

Holandský minister financií Jan Kees de Jager vyhlásil, že nevylučuje ďalšiu reštrukturalizáciu dlhov európskych krajín po tom, ako sa dosiahla a zrealizovala dohoda o znížení hodnoty dlhov Grécka voči zahraničným veriteľom.

„Grécko je mimoriadny prípad. Znamená to, že už nikdy nebude nejaká reštrukturalizácia dlhov? Nie. Je to dokonca napísané v preambule dohody o Európskom mechanizme pre stabilitu (ESM),“ povedal De Jager vo štvrtok v parlamente.

O reštrukturalizácii dlhov Lisabonu však odmietol špekulovať a povedal, že Portugalsko je iný prípad ako Grécko, pretože táto krajina má oveľa nižšiu úroveň dlhov ako Atény.

Obyvateľov portugalských miest vo štvrtok zasiahol 24-hodinový štrajk zamestnancov verejných služieb, ktorí dlhodobo protestujú proti škrtom vo verejných výdavkoch a reforme pracovného trhu.

Akcia najväčšieho odborového zväzu v krajine na mnohých miestach narušila alebo úplne zastavila verejnú dopravu a desaťtisíce ľudí v Lisabone a druhom najväčšom meste Porto si muselo hľadať náhradu za nepremávajúce metro.

Vlaky, autobusy a trajekty premávajú len občasne, medzinárodné letisko v Lisabone však funguje normálne. V dôsledku štrajku je taktiež uzavretá väčšina námorných prístavov a smetiari neodvážajú odpad.

Ide pritom o druhý „generálny štrajk“ v krajine za posledné štyri mesiace.

Všeobecná konfederácia portugalských robotníkov (CGTP) v rámci neho plánuje početné demonštrácie, ktoré sa budú konať v popoludňajších hodinách v 38 mestách na celom území krajiny.

Reštrukturalizácii sa dá vyhnúť

Portugalská vláda sa nepopulárnymi opatreniami snaží zachrániť ekonomiku krajiny, ktorá sa podobne ako Grécko a Írsko dostala na pokraj bankrotu a musela preto požiadať o pomoc Európsku úniu a Medzinárodný menový fond.
Kriza, portugalsko
Foto: SITA/AP Armando Franca

Portugalsko sa môže vyhnúť reštrukturalizácii svojho dlhu, pretože úroveň zadlženia je nižšia ako v Grécku a krajina disponuje silnejším reformným potenciálom.

Vyhlásil to vo štvrtok Moritz Krämer, šéf oddelenia pre úverové ratingy európskych krajín medzinárodnej ratingovej agentúry Standard & Poor’s.

Na otázku Bloomberg TV, či je reštrukturalizácia dlhu Portugalska nevyhnutná, Krämer odpovedal negatívne.

Ekonomika by mala klesnúť o 3,3 percenta

V prospech Portugalska podľa neho okrem nižšej úrovne dlhu hovorí aj schopnosť krajiny uskutočňovať reformy a inštitúcie, ktoré sú oveľa silnejšie ako v Grécku.

Peniaze
Foto: SITA/AP

Výnosy z 10-ročných dlhopisov portugalskej vlády v januári prekročili 16 percent. Investori majú totiž obavy o udržateľnosť portugalského verejného dlhu na úrovni 107 percent HDP a schopnosť krajiny plniť podmienky medzinárodných veriteľov.

Portugalský minister financií Vitor Gaspar tento týždeň uviedol, že výnosy z dlhopisov neodrážajú kondíciu portugalskej ekonomiky a vláda je odhodlaná plniť reformný program v plnom rozsahu.

Portugalská ekonomika tento rok podľa odhadov klesne o 3,3 percenta po tom, čo sa v roku 2011 zmenšila o 1,6 percenta.

Vláda v Lisabone minulý rok získala od Medzinárodného menového fondu (MMF) a EÚ úverový program v objeme 78 miliárd eur. S návratom na dlhopisové trhy vláda v Lisabone počíta najskôr koncom roka 2013.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať