Portugalské zdravotníctvo je v kríze, vypukol štrajk

štrajk
Foto: AP Photo/Francisco Seco

LISABON 11. júla (WEBNOVINY) – Tisíce portugalských lekárov a zdravotných sestier začali v stredu dvojdňový celonárodný štrajk, ktorým vyjadrujú nespokojnosť so znížením rozpočtu rezortu zdravotníctva. Očakáva sa, že štrajk zhorší zdravotnú starostlivosť pacientov.

„Nepochybujeme o tom, že štrajk bude úspešný a že sa na ňom zúčastnia tisíce zdravotníkov,“ povedal Mário Jorge Neves, šéf Národnej federácie lekárov.

Lekári vyhlásili, že zabezpečené budú len minimálne služby v nemocniciach a klinikách. Podľa portugalského ministerstva zdravotníctva na štrajk doplatí 400 000 objednaných pacientov a 4500 plánovaných operácií bude zrušených. Štrajk sa začal potom, ako odborové organizácie odmietli ponuku ministra zdravotníctva Paulu Maceu na rokovanie.

Portugalci musia šetriť
štrajk
Foto: AP Photo/Francisco Seco

Portugalsko sa v trojročnom úspornom programe zaviazalo znížiť zadlženie krajiny a zaviesť ekonomické reformy výmenou za 78-miliardový záchranný balíček od EÚ a Medzinárodného menového fondu, na ktorom sa dohodli v marci 2011.

V snahe zredukovať výdavky zdravotníctva vláda znížila platby za nadčasy, zvýšila ceny za predpísané lieky a niektoré zdravotnícke zariadenia dokonca uzavrela. Odborári tvrdia, že opatrenia obmedzili prístup k zdravotnej starostlivosti ľuďom, ktorí si už nemôžu dovoliť kupovať lieky.

Lekári kritizujú nekvalitnú zdravotnú starostlivosť
Lieky
Foto: www.sxc.hu

Prepracovaní lekári a zdravotné sestry odsúdili „znepokojujúci a dramatický“ úpadok kvality zdravotne starostlivosti, ktorú Svetová zdravotnícka organizácia v roku 2000 umiestnila na 12 priečku rebríčka krajín sveta.

Zdravotníci tiež kritizujú vládu za nákup zastaraného či už použitého zdravotníckeho zariadenia a žiadajú vládu, aby upustila od lacných poskytovateľov služieb „z vonku“ a namiesto toho zvýšila počet zdravotníkov.

V utorok portugalská centrálna banka upozornila, že na splnenie požadovaného zníženia verejného dlhu na 4,5 percenta budú potrebné ďalšie úsporné opatrenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom