Portugalsko má horší rating, krajinu ochromil štrajk

Portugalsko
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch vo štvrtok znížila dlhodobý emisný rating (IDR) Portugalska v domácej aj zahraničnej mene na stupeň BB+ z úrovne BBB- a krátkodobý emisný rating na stupeň B z úrovne F3. Ratingom agentúra pridelila negatívny výhľad.

Stropný rating krajiny agentúra ponechala na stupni AAA. Vzhľadom na fiškálne nerovnováhy, vysokú zadlženosť vo všetkých sektoroch a nepriaznivý makroekonomický výhľad, úverový profil krajiny už nezodpovedá investičným ratingom, uviedla agentúra v zdôvodnení svojho rozhodnutia.

Agentúra Fitch očakáva, že portugalská ekonomika aj pod vplyvom spomalenia v Európe v roku 2012 klesne o tri percentá. Štrukturálne reformy síce v dlhodobom horizonte zlepšia konkurencieschopnosť krajiny a vďaka štrukturálnym opatreniam, ku ktorým sa krajina zaviazala v rámci prijatia medzinárodnej pomoci, možno očakávať, že deficit portugalských verejných financií v tomto a budúcom roku klesne podľa plánu. Riziko, že vláda nesplní plánované rozpočtové ciele, však napriek reformnému odhodlaniu vlády v Lisabone zostáva vysoké, upozorňuje agentúra Fitch.

Obrazom: Generálny štrajk v Portugalsku

Ľudia vyšli do ulíc

Generálny štrajk portugalských odborárov, ktorý vyhlásili na protest proti rozsiahlym škrtom vo verejných výdavkoch, vo štvrtok výrazne narušil všetky druhy verejnej dopravy. Najväčšie letiská v krajine museli zrušiť takmer všetky odlety a prílety, oveľa lepšie na tom však neboli ani cestujúci využívajúci vlaky a autobusy. V Lisabone počas dňa nepremávalo metro a masovo využívané kompy cez rieku Tejo fungovali len v obmedzenej miere.
Portugalsko
Foto: SITA/AP

Obyvatelia, ktorí sa spoľahli na vlastné auto, v rannej špičke uviazli v obrovských dopravných zápchach.

V rámci štrajku boli zatvorené aj mnohé prístavy, školy a pošty, zatiaľ čo nemocnice v mnohých prípadoch poskytovali iba bezodkladnú starostlivosť.

Najsilnejšie odborové zväzy v Portugalsku chcú štrajkom vyjadriť nesúhlas s politikou vlády pod vedením premiéra Pedra Passosa Coelha, ktorá prijala ďalšie nepopulárne opatrenia v snahe zachrániť zadlženú krajinu pred bankrotom.

Podľa generálneho tajomníka Všeobecnej konfederácie portugalských robotníkov (CGTP) Manuela Carvalha da Silvu bola štvrtková akcia nutnou „obeťou pre dobro krajiny“. „Je to červená karta pre vládu za kroky, ktoré ženú krajinu do biedy,“ povedal stojac pred tabuľou s vypísaným zoznamom zrušených letov na lisabonskom letisku.

Podľa vládnych zdrojov sa do štrajku zapojilo okolo 12 800 zamestnancov verejných služieb, čo je len 3,6 percenta z ich celkového počtu. Odboroví predáci sú však presvedčení, že účasť prekoná generálny štrajk z novembra minulého roka, ktorý podporili tri milióny ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Fitch Ratings