Poslanci Beblavý a Mihál navrhujú zmierniť podmienky úľav pri 13. a 14. plate

Jozef Mihál
Poslanec NR SR Jozef Mihál. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.

BRATISLAVA 26. februára (WebNoviny.sk) – Nezaradení poslanci NR SR Miroslav Beblavý a Jozef Mihál navrhujú zmierniť tohtoročnú podmienku oslobodenia časti trinástych a štrnástych platov od dane z príjmov a zdravotných odvodov.

Podľa návrhu novely zákona o dani z príjmov, ktorý predložili do parlamentu, by na získanie daňových a odvodových úľav v tomto roku stačilo, aby zamestnávateľ vyplatil trinásty a štrnásty plat najmenej v sume 20 % priemerného mesačného zárobku zamestnanca.

„Podmienka, aby trinásty plat bol vyplatený vo výške celého priemerného mesačného zárobku zamestnanca, by platila až od roku 2019, kde je predpoklad, že zamestnávatelia budú mať dostatok času, aby sa na to pripravili,“ uviedli opoziční poslanci.

Aj pri štrnástom plate by na konci tohto roka podľa ich návrhu stačilo, aby ho zamestnávateľ vyplatil najmenej v sume 20 % priemerného mesačného zárobku zamestnanca.

Okrem toho by sa v tomto roku pri oslobodení štrnásteho platu od dane z príjmov a zdravotných odvodov zrušila podmienka, aby zamestnávateľ v júni vyplatil aj trinásty plat. „V roku 2018 je malá pravdepodobnosť, že zamestnávatelia stihnú vyplatiť zamestnancom v júni trinásty plat,“ zdôvodnili svoj návrh poslanci Beblavý a Mihál.

Novela Zákonníka práce

Prezident SR Andrej Kiska minulý týždeň podpísal novelu Zákonníka práce, ktorou sa zavádza čiastočné oslobodenie trinástych a štrnástych platov od daní a odvodov.

Dobrovoľné trináste a štrnáste platy budú postupne oslobodené od daní a odvodov do sumy 500 eur pod podmienkou, že ich zamestnávateľ vyplatí aspoň vo výške priemerného mesačného zárobku zamestnanca. Ide o opatrenie, ktoré presadili poslanci za SNS.

Čiastočné oslobodenie trinástych a štrnástych platov od daní a odvodov sa bude vzťahovať nielen na súkromný sektor, ale aj na zamestnancov pracujúcich v štátnej a verejnej službe.

Trinásty plat v júni, 14. v decembri

Trináste platy bude zamestnávateľ vyplácať v júni a štrnáste platy v decembri. Schválený pozmeňujúci návrh ich definuje ako peňažné plnenia, ktoré môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi pri príležitosti obdobia letných dovoleniek a vianočných sviatkov.

Podmienkou bude to, aby pri trinástom plate oslobodenom od daní a odvodov pracovný pomer zamestnanca trval nepretržite aspoň dva roky.

Oslobodenie štrnásteho platu od daní a odvodov bude podmienené tým, aby zamestnanec pracoval u zamestnávateľa nepretržite aspoň štyri roky a druhou podmienkou bude, aby zamestnávateľ vyplatil zamestnancovi aj trinásty plat.

Čistý príjem sa zvýši takmer o 150 eur

Trinásty plat v sume aspoň priemerného mesačného zárobku zamestnanca bude do výšky 500 eur prvýkrát oslobodený od zdravotného poistenia od tohto roku, od dane z príjmov v roku 2019 a od sociálnych odvodov až od roku 2021.

Štrnásty plat v sume najmenej priemerného mesačného zárobku sa do výšky 500 eur prvýkrát oslobodí od zdravotných odvodov od tohto roka, od dane z príjmov takisto od tohto roka a od sociálnych odvodov od roku 2019. Zo sumy trinásteho a štrnásteho platu, ktorá prevyšuje 500 eur, sa bude naďalej platiť daň z príjmov, aj sociálne a zdravotné odvody.

Pri konečnom úplnom oslobodení trinástych a štrnástych platov od daní a všetkých odvodov zamestnanec na jednom takomto dodatočnom plate na zdravotnom poistení ušetrí 20 eur (4 % zo sumy 500 eur), na sociálnom poistení 47 eur (9,4 % z 500 eur) a na dani z príjmov 82,27 eura (19 % zo základu dane vo výške 433 eur, teda z hrubej mzdy zníženej o odvody).

Celkovo sa tak čistý príjem zamestnanca zvýši takmer o 150 eur. Úspora zamestnávateľa na jednom dodatočnom plate dosiahne na zdravotnom poistení 50 eur (10 % z 500 eur) a na sociálnom poistení 126 eur (25,2 % z 500 eur), čo je spolu 176 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJozef MihálMiroslav Beblavý