Poslanci odobrili rozhodnutie Matovičovej vlády, núdzový stav sa predĺži (video)

Atmosféra v pléne parlamentu počas rokovania mimoriadnej 10. schôdze Národnej rady SR k vysloveniu nedôvery predsedovi vlády Igorovi Matovičovi. Bratislava 23. júl 2020.
Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 12. januára 2021, 19:42

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) odsúhlasili predĺženie núdzového stavu, ktorý koncom decembra schválila vláda z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v súvislosti so vznikom pandémie koronavírusu.

Na dnešnej mimoriadnej 21. schôdzi pléna za návrh hlasovalo 83 zo 108 prítomných členov zákonodarného orgánu.

Rokovanie 21. schôdze parlamentu sa schválením tohto návrhu skončilo.

Novela ústavného zákona

Vláda 29. decembra 2020 predĺžila núdzový stav o 40 dní. S predĺžením však musí po novom súhlasiť parlament, a to do 20 dní od prvého dňa predĺženého núdzového stavu.

Upravila to novela ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, ktorú zákonodarcovia schválili 28. decembra minulého roka.

Reprodukčné číslo nad jednotkou

V návrhu sa uvádza, že k 4. januáru pribúda antigénovými testami alebo PCR metódou priemerne 6 726 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19. Priemerná pozitivita PCR testov presahuje 28 percent a priemerná pozitivita antigénových testov 8,5 percenta.

„Efektívne reprodukčné číslo metódou RKI výrazne presahuje číslo jeden, čo predstavuje rast epidémie. Bolo tak potrebné núdzový stav predĺžiť, aby okrem iného mohlo byť zabezpečené udržanie alebo nové uloženie pracovnej povinnosti na účely zabezpečenia zdravotnej starostlivosti, reprofilizácie nemocníc z dôvodu potreby iného druhu lôžok či udržanie alebo pozmenenie rozsahu obmedzenia slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania,“ píše sa v materiáli, ktorý do parlamentu predložil predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO).

Naživo: Rokovanie parlamentu

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky